pacjentka i lekarz rodzinny w gabinecie przychodni jutro medical
3 min. czytania

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Podstawowa Opieka Zdrowotna jest pierwszym miejscem kontaktu pacjenta z systemem opieki zdrowotnej, do którego ma dostęp każdy ubezpieczony w NFZ.

  1. Home page
  2. /Services
  3. /Podstawowa Opieka Zdrowotna

Podstawowa Opieka Zdrowotna

POZ to często stosowany skrót, pod którym kryje się Podstawowa Opieka Zdrowotna. Jest to termin niezwykle ważny; jego znaczenie powinien przyswoić każdy, kto interesuje się swoim zdrowiem oraz elementami systemu opieki zdrowotnej. Czym w praktyce jest Podstawowa Opieka Zdrowotna i w jaki sposób w Jutro Medical realizujemy jej założenia?

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Sign up

Podstawowa Opieka Zdrowotna - co to takiego?

Podstawowa Opieka Zdrowotna to jedna z najważniejszych części systemu opieki zdrowotnej. To właśnie w ramach POZ możemy korzystać ze świadczeń zdrowotnych, rehabilitacyjnych czy diagnostycznych. Podstawowa Opieka Zdrowotna gwarantuje każdemu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ - niezależnie od miejsca zamieszkania czy innych czynników - dostęp do wybranego przez niego lekarza. W Jutro Medical czekają na Ciebie wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, którzy działają w ramach POZ jako lekarze pierwszego kontaktu.

POZ - wybór lekarza pierwszego kontaktu

W ramach POZ każdy ma prawo wybrać lekarza POZ czy pielęgniarkę POZ, do których zwróci się w konkretnej potrzebie zdrowotnej. Deklarację wybranych specjalistów złożyć można w preferowanej przychodni, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Prawo do bezpłatnej zmiany lekarza, położnej czy pielęgniarki przysługuje każdemu ubezpieczonemu dwa razy do roku. Wyjątkiem są sytuacje, w których konieczność zmiany lekarza czy pielęgniarki występuje z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego, np. z powodu zaprzestania udzielania świadczeń POZ przez wybranego lekarza pierwszego kontaktu. W takich przypadkach ubezpieczony może wybrać nowego lekarza, obchodząc rokroczny limit.

W Jutro Medical lekarz pierwszego kontaktu czeka na Ciebie zarówno w naszej przychodni NFZ położonej w Warszawie na ulicy Powązkowskiej 44, jak i w formie zawsze dostępnej konsultacji online.

Gwarancja opieki zdrowotnej w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Lekarz pierwszego kontaktu to pierwszy szczebel w walce z każdą chorobą, dolegliwością, bólem. W ramach POZ dostępny jest on od poniedziałku do piątku, od 8 do 18. W dni ustawowo wolne od pracy oraz noce, opieka POZ świadczona jest w godzinach od 8 do 18. Oznacza to, że w przypadku choroby - wizyta w przychodni powinna zaowocować udzieleniem pomocy natychmiast lub w ustalonym, uzgodnionym z Tobą terminie.

Bezpłatna przychodnia stacjonarnie i na Twoim telefonie
Telefon z aplikacją Jutro Medical

Zakres działań lekarza pierwszego kontaktu

Specjalista wybrany na lekarza pierwszego kontaktu to lekarz, który w większości przypadków będzie pierwszą osobą diagnozującą chorobę pacjenta - będzie on także odpowiadał za opracowanie planu jej leczenia.

W praktyce oznacza to, że zakres działania lekarza pierwszego kontaktu jest naprawdę szeroki!

W Jutro Medical lekarze pierwszego kontaktu, pracujący w ramach POZ, mogą m.in.:

  • skierować Cię na badania krwi
  • skierować chorego do specjalisty, w tym na badania specjalistyczne takie jak np. gastroskopia czy kolonoskopia
  • upoważnić chorego do skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych
  • diagnozować i leczyć depresję
  • przedłużać antykoncepcję oraz wystawiać receptę na tabletkę “dzień po”
  • kwalifikować do szczepień; nie tylko tych na COVID-19, ale również na choroby takie jak grypa
  • rozpoznawać i leczyć niedoczynność tarczycy, bez konieczności korzystania z usług lekarza specjalisty
  • wystawiać skierowania na każde potrzebne badania (zarówno te refundowane przez NFZ, jak i te znajdujące się poza programem refundacji)
  • udzielać pomocy w formie porady online
  • wystawiać e-Skierowanie, e-Receptę czy e-Zwolnienie
bezpłatna aplikacja jutro Medical na ekranie telefonu

Zalety Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Jutro Medical

POZ w Jutro Medical to przede wszystkim gwarancja kompleksowej ochrony zdrowia. Wybierając naszych lekarzy pierwszego kontaktu, decydujesz się nie tylko na fizyczną przychodnię, ale także na opiekę online, dostępną zawsze w zasięgu Twojej ręki. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz pierwszego kontaktu zawsze jest przy Tobie - niezależnie od tego, czy akurat masz możliwość odwiedzić przychodnię, czy nie.

Zobacz też:

Usługi

Borelioza

Excerpt uk text

Usługi

Ból ucha

Ból ucha to niekomfortowa przypadłość, która zaburza nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny jego powstawania?

Usługi

Alergia skórna

Zaczerwieniona, swędząca skóra? To może być objaw alergii skórnej. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na jej temat.

Jutro Medical is a medical entity listed in the national registry. Read more

All rights reserved by Jutro Medical Sp. z o.o.