biegunka-top-banner
3 min. czytania

Biegunka

Z pozoru błahe dolegliwości żołądkowe mogą być symptomem znacznie poważniejszych kłopotów zdrowotnych. Co warto wiedzieć o biegunce i jej leczeniu?

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Biegunka

Biegunka

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Biegunka - co to takiego?

Biegunka, powszechnie nazywana także rozwolnieniem, to przypadłość, która objawia się potrzebą częstego oddawania stolca. Zakłada się, że o występowaniu biegunki można mówić w przypadku oddawania stolca więcej niż 3 razy na dobę. Cechą charakterystyczną biegunki jest także zmiana konsystencji stolca na bardziej płynną, wodnistą. W zależności od powodu rozwolnienia - w stolcu może pojawiać się w takiej sytuacji również krew czy wydzielina ropna.

Biegunka - sama w sobie - bardzo rzadko jest groźna dla zdrowia; jej ostra odmiana, trwająca od kilku godzin do kilku dni, zazwyczaj przechodzi samoistnie, a czas jej trwania spędza się dostosowując dietę do potrzeb i obficie nawadniając organizm. Nieco inaczej sprawa ma się z biegunką przewlekłą, trwającą przez co najmniej kilkanaście dni, która może być zwiastunem poważniejszych chorób lub infekcji.

Powtarzające się, częste biegunki, krew w kale - są z całą pewnością dobrym powodem do wybrania się z wizytą do lekarza.

Objawy biegunki

Istnieje wiele objawów biegunki. Do najważniejszych zalicza się częstotliwość wydalania i konsystencja stolca, który - jak zauważyliśmy powyżej - przybiera bardziej wodnistą formę. Oprócz tego biegunce bardzo często towarzyszy kilka objawów, które są niezależne od przyczyn powstania problemu. Biegunce często towarzyszą objawy takie jak:

  • wymioty
  • gorączka
  • odwodnienie
  • bóle brzucha i nudności
  • pogorszenie apetytu

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, zgłoś się do lekarza, gdyż nieleczona biegunka może zagrażać zdrowiu. Swoją wizytę możesz zarezerwować już dziś dzięki Jutro Medical. Umów się na bezpłatną wizytę.

Mechanizm powstawania biegunki

Istnieje wiele przyczyn powstawania biegunki, które uzależnione są od chorób i przypadłości, których objawem jest rozwolnienie. Wyróżnia się jednak kilka podstawowych mechanizmów, które doprowadzają do powstania tej nieprzyjemnej przypadłości.

Jednym z mechanizmów powstawania biegunki jest wydzielanie przez jelita nadmiernych ilości soli lub wody, co spowodowane jest infekcjami różnego rodzaju. Biegunkę powodować może także problem z niedostatecznym wchłanianiem przez jelito cienkie i jelito grube wody, która nagromadzona w świetle jelita wywołuje ostatecznie rozwolnienie - taki rodzaj rozwolnienia określa się jako biegunkę sekrecyjną. Jako przyczynę powstawania biegunki podaje się również nieodpowiednią perystaltykę jelit, nazywaną potocznie “ruchliwością” jelit.

Zmagasz się z biegunkami? Wykonaj nasz kompleksowy pakiet badań
Kup pakiet

Przyczyny biegunki - infekcje, zatrucia pokarmowe, choroby układu pokarmowego i inne

Jedną z najbardziej popularnych przyczyn powstawania biegunki są zatrucia pokarmowe. Najczęściej objawiają się one biegunką infekcyjną w jej ostrej formie, ustając po oczyszczeniu organizmu w ciągu następnych kilku-kilkudziesięciu godzin. Wodnisty stolec występuje w tym przypadku razem z symptomami takimi jak nudności, wymioty, gorączka.

Biegunka pochodzenia bakteryjnego jest wynikiem nieprzestrzegania zasad higieny lub spożywania nieodpowiednich pokarmów. Bakteriami zarazić można się także przez kontakt z innymi osobami przechodzącymi infekcję; tak jest na przykład z salmonellą.

Salmonella to jedna rodzaj infekcji bakteryjnej, na którą często narażeni są najmłodsi - biegunka u dzieci bardzo często jest wynikiem właśnie zakażenia pałeczką Salmonelli. Do zakażenia dojść może, oprócz kontaktów z innymi nosicielami i łamaniem zasad higieny, w przypadku spożywania zakażonych produktów, takich jak zakażone mięso, mleko, jaja, lody i desery z kremem, majonez, tatar, ale również owoce czy warzywa. Zalecenia dotyczące leczenia salmonelli zakładają głównie dostosowanie diety i nawadnianie organizmu, a w ostrych przypadkach - antybiotykoterapię.

Nieco inaczej sprawa zakażeń bakteryjnych ma się w przypadku gronkowca - gronkowcowe zatrucie pokarmowe występuje nie z powodu samego dostania się do organizmu bakterii gronkowca, a w przypadku wystąpienia specyficznych warunków, w których wydziela ona toksyny. Biegunki gronkowcowej można nabawić się, spożywając ciasta, desery z kremem, lody.

papier toaletowy w łazience

Inną występującą formą biegunki bakteryjnej jest gruźlica układu trawiennego, którą można zarazić się przez spożywanie skażonego pokarmu, lub przez kontakt z chorym.

Biegunki towarzyszą także infekcjom wirusowym - biegunki u dzieci to często wynik zakażenia rotawirusami. W większości przypadków biegunki tego typu leczy się objawowo; wyjątkiem pozostają jedynie rozwolnienia dotyczące wirusów takich jak np. HIV.

Zdecydowanie najrzadziej, mówiąc o biegunkach infekcyjnych, narazić można się na biegunkę pochodzenia pasożytniczego i grzybiczego. Te pierwsze wywołują na przykład pierwotniaki giardia lamblia lub pełzak czerwony - do charakterystycznych objawów zakażenia pasożytniczego może należeć krew i wydzielina ropna w stolcu. Te drugie, infekcje grzybicze, mogą nieleczone zaburzać pracę całego organizmu, dlatego szczególnie ważnym jest, by nie bagatelizować problemów związanych z nawracającymi biegunkami.

Infekcje bakteryjne, wirusy i drobnoustroje - mogą przyczynić się także do powstania zapalenia jelit.

Zobacz też:

Pokarmowe

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to zdiagnozowane zaburzenia psychiczne, które charakteryzują się brakiem równowagi w relacji pacjent - jedzenie.

Pokarmowe

Nudności

Jakie czynniki powodują nudności? Kiedy jest to tylko dolegliwość, a kiedy mamy do czynienia z niepokojącym objawem poważnego schorzenia?

Pokarmowe

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa to dość częsta dolegliwość układu pokarmowego, która ma podłoże wirusowe. Jak ograniczyć ryzyka zarażenia i w jaki sposób sobie z nią radzić?

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.