bol-nerek-top-banner
5 min. czytania

Ból nerek

Nerki to niezwykle ważny element układu moczowo-płciowego, który odpowiada za wiele różnorodnych funkcji. Jakie choroby mogą zapowiadać ich bóle?

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Ból nerek

Ból nerek

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Nerki - charakterystyka narządu

Nerki w organizmie zajmują się jednym z najważniejszych zadań - mowa o filtracji krwi, która polega na oczyszczaniu krwi ze szkodliwych elementów przemiany materii zachodzącej w organizmie. Od pracy nerek zależy więc równowaga organizmu, a ich nieodpowiednia praca może doprowadzić do odkładania się w ciele człowieka szkodliwych substancji.

Oprócz tego nerki odpowiadają także za inne funkcje; między innymi za utrzymanie odpowiedniej równowagi wodnej organizmu, pomagają regulować ciśnienie krwi, produkują witaminę D, mocz.

Objawy bólu nerek - jak bolą nerki?

Istnieje wiele różnych chorób i przypadłości, kótre mogą powodować dolegliwości bólowe nerek. Dlatego też sam ból może objawiać się na różne sposoby, w zależności od przyczyny bólu nerek. Ból nerek może atakować niespodziewanie, ostrym, kłującym bólem, który pojawia się napadowo. W innych przypadkach charakterystyczny pozostaje stłumiony, przewlekły ból. Niezależnie od tego, chorobom nerek często towarzyszą inne objawy, które mogą wskazywać na problemy z nerkami. Mowa tu o: zmianie koloru moczu, zmianach w częstotliwości oddawania moczu, obrzęku dookoła oczu, opuchliźnie rąk i kostek, zmianie zapachu moczu, podwyższonej temperaturze ciała i częstych bólach głowy.

Warto pamiętać o innych objawach, gdyż nerki nie zawsze bolą. Niektóre choroby skupiają się wokół innych symptomów, niż te związane z bólem nerek.

Dodatkowym kłopotem związanym z bólem nerek jest trudność w rozpoznaniu objawów, które często pokrywają się z symptomami bólu pleców. Należy zwrócić na to uwagę szczególnie wtedy, kiedy ból nerki występuje w nocy - w takiej sytuacji częstym źródłem problemów mogą być dolegliwości związane z kręgosłupem i zmianą pozycji.

Leki na nerki oraz na spowodowany ich dolegliwościami ból nerek są zatem zależne od przyczyny problemu. Do częstych schorzeń nerek należą:

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, zgłoś się do lekarza, gdyż nieleczony ból nerek może zagrażać zdrowiu. Swoją wizytę możesz zarezerwować już dziś dzięki Jutro Medical. Zarejestruj się bezpłatnie.

Kolka nerkowa

Kolka nerkowa to jeden z bardziej powszechnych powodów bólu nerki. Kolkę powoduje kamica nerkowa, objawiająca się ostrym, rwącym bólem, który pacjenci często opisują jako trudne do wytrzymania kłucie w bolącej nerce. Do innych symptomów przypadłości należą problemy z oddawaniem moczu, zmiana jego koloru, gorączka.

Warto pamiętać, że bólowe objawy kamicy nerkowej można pomylić z bólem pleców - dlatego nie należy ich lekceważyć!

Choroba odpowiada za odkładanie się w drogach moczowych i nerkach złogów, które często określa się potocznie jako kamienie nerkowe. Do metod leczenia kolki nerkowej należy między innymi stosowanie leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych, ostatecznie jednak - jeśli kamica nerkowa ma tendencje do nawracania - konieczne może okazać się usunięcie zalegającego kamienia nerkowego. Rozbicie i usunięcie kamienia nerkowego skutkuje rozwiązaniem problemu bólu nerki.

Wodonercze

Wodonercze powstaje jako powikłanie innych problemów - infekcji i dolegliwości układu moczowego. Problem objawia się zastojem moczu, który wypełnia nerkę, nie mogąc zostać wydalonym. W wyniku tego nerka powiększa się, co widać wyraźnie na badaniach USG lub tomograficznych, stanowiących podstawę działań diagnostycznych w przypadku wodonercza.

Wodonercze nie zawsze objawia się bólem nerki, przez co chorobę łatwo jest przeoczyć.

W przypadkach, w których ból nerek występuje, najczęściej opisuje się go jako ból zbliżony do tego wywoływanego przez kolkę nerkową. Oprócz tego, do symptomów charakterystycznych dla wodonercza należą: kłopoty z oddawaniem moczu, brak apetytu, dolegliwości żołądkowe.

Przyczyny wodonercza, oprócz wrodzonych (takich jak chociażby refluks czy nieprawidłowa budowa moczowodu), dzielą się także na nabyte, wśród których wyróżnia się tętniaki, ciążę, nowotwory.

Sposoby leczenia wodonercza skupiają się na zlikwidowaniu jego przyczyny oraz na przywróceniu możliwości oddawania moczu przez chorego. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak operacja chirurgiczna, a w nielicznych - usunięcie nerki. Wyleczenie wodonercza nie gwarantuje uniknięcia przykrych powikłań, do których należą między innymi infekcje układu moczowego. Po rozwiązaniu problemu wodonercza – ustępują także bóle nerek.

kłopoty z oddawaniem moczu

Zapalenie nerek

Przeziębienie nerek, przewianie nerek - to potoczne nazwy określające występujący w nerkach stan zapalny, stanowiący poważną chorobę nerek.

Przyczyną zapalenia jest najczęściej przewianie organizmu lub powikłanie po innych infekcjach, a do objawów należą bóle zogniskowane w okolicach odcinka lędźwiowego pleców. Co ważne, to często w przypadku tej choroby występują bóle jednostronne - ból lewej nerki oraz ból prawej nerki, niekoniecznie obejmujący obie nerki na raz.

Leczenie zapalenia nerek skupia się na eliminacji przyczyny - w tym przypadku konieczne może być podanie antybiotyków. Jeśli jednak powodem powstania zapalenia nerek było przewianie, najczęściej leczenie skupia się na aplikacji maści rozgrzewającej oraz na stosowaniu dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, redukujących ból nerki oraz zwalczających samą infekcję.

Torbiel nerki

Torbiele nerki to niezwykle częste schorzenie, które według statystyk dotykać może nawet 25% dorosłych. Torbiele powstają z wielu przyczyn, często nie powodując przykrych dolegliwości, zawsze jednak należy kontrolować ich stan, sprawdzając to, czy na przykład nie powiększają się.

Bezobjawowy charakter torbieli sprawia, że należą one do problemów trudnych do wykrycia.

Najczęściej diagnozuje się je na podstawie przypadkowych badań jamy brzusznej. Objawy, jeśli już występują, często pokrywają się z innymi dolegliwościami typowymi dla chorób nerek - mowa tu o krwiomoczu, gorączce czy bólach nerek.

Leczenie uzależnione jest od typu torbieli i jej wpływu na zdrowie chorego. W przypadku niewielkich, niegroźnych torbieli, najczęściej pozostawia się je samym sobie, pamiętając o regularnych badaniach. W innych – np. kiedy pojawia się ból nerki, konieczne może być zastosowanie leków lub wycięcie torbieli.

Nowotwór nerki

Rak nerki to bez wątpienia jedna z poważniejszych przypadłości - na szczęście nie należy ona do szczególnie powszechnych. Nowotwór tego rodzaju stanowi jedynie około 4-5% rozpoznanych guzów nowotworowych w naszym kraju. Do jego przyczyn zalicza się palenie tytoniu, nadciśnienie, narażenie na szkodliwe czynniki chemiczne i zanieczyszczenia.

Dużym problemem w diagnostyce raka nerki jest częsty brak objawów, szczególnie w początkowej fazie choroby, w której leczenie miałoby największą skuteczność.

Charakterystyczne objawy raka nerki to krwiomocz, ból w okolicy lędźwi. Symptomy to także utrata masy ciała, zmęczenie, bóle głowy, ból nerek.

Do metod leczenia raka nerki należy między innymi ekstrakcja chirurgiczna guza, krioablacja, nefrektomia, immunoterapia, ale również - w określonych przypadkach - chemioterapia.

Zobacz też:

Urologiczne

Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu w małych ilościach, zwłaszcza wieczorem i w nocy, może być oznaką wielu chorób. Jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?

Urologiczne

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty może dotknąć co drugiego mężczyznę. Wyjaśniamy, jak leczyć to schorzenie oraz jakie objawy towarzyszą bakteryjnemu zapaleniu gruczołu krokowego.

Urologiczne

Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego to jedna z najczęstszych chorób infekcyjnych, które dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz dzieci.

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.