halitoza-top-banner
4 min. czytania

Halitoza

Nieprzyjemny zapach z ust to przypadłość, która może dotknąć każdego. Halitoza jest trzecią przyczyną wizyt pacjentów w gabinetach stomatologów.

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Halitoza

Halitoza

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Objawy brzydkiego oddechu

Objawy nieświeżego oddechu w dużej mierze opisuje sama nazwa schorzenia. Halitoza wyróżnia się objawami takimi jak uczucie niesmaku w ustach i brzydki zapach oddechu. Czasem objawy halitozy zwiastują inne zmiany chorobowe, chociaż nie ma co do tego zasady.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech to na ogół krótkotrwałe schorzenie, które nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. W 90% przypadków przyczyny halitozy można wyeliminować we własnym zakresie, poprzez przykładanie większej wagi do higieny jamy ustnej – regularne, dokładne mycie zębów, używanie szczotki do mycia języka, nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, jeśli zachodzi taka potrzeba. W ten sposób można zahamować rozwój flory bakteryjnej, która bardzo często odpowiada za nieprzyjemny oddech.

Sprawy mają się nieco inaczej w przypadkach, w których halitoza jest objawem innych problemów. Do ogólnych schorzeń, które mogą powodować nieświeży oddech należą:

  • infekcje gardła, nosa i migdałków
  • choroby górnych dróg oddechowych
  • polipy nosa
  • przewlekłe choroby nerek

Wśród chorób jamy ustnej, które mogą leżeć u podstaw halitozy przeważają natomiast:

  • paradontoza
  • kamień i osad nazębny
  • kserostomia – kłopoty z wydzielaniem śliny
  • powikłania po niewłaściwym usunięciu zęba – resztki zęba, “suchy zębodół”
  • grzybica jamy ustnej
  • próchnica
Problemy z trawieniem? Wykonaj nasz pakiet badań bez skierowania!
Kup pakiet

Przykry zapach z ust może również wynikać z przyczyn środowiskowych, za które uznać można te wynikające z trybu życia. Zalicza się do nich, między innymi, rodzaj spożywanej diety, która, jak wiadomo, ma spory wpływ na zapach oddechu – potrawy zawierające czosnek, cebulę oraz inne wyraziste przyprawy, mogą znacząco pogarszać jakość wydychanego oddechu.

W przypadku halitozy nie bez znaczenia pozostają zażywane leki. Część z nich również może powodować problemy z nieprzyjemnym oddechem (jak np. niektóre antydepresanty czy leki przeciwbólowe). Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wiele leków powoduje suchość w ustach, która bezpośrednio wpływa na przykry oddech. Ślina utrudnia bakteriom przyleganie do zębów i śluzówki jamy ustnej, a jej brak może ułatwiać drobnoustrojom gromadzenie się w ustach, doprowadzając do powstawania nieświeżego oddechu.

Halitoza może również rozwinąć się w wyniku zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Pewnie słusznie kojarzysz ją z takimi chorobami, jak wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks, “nadkwasota” zapalenie żołądka i przełyku czy zgaga. Innym klasycznym objawem zakażenia żołądka przez H. pylori jest właśnie charakterystyczny, nieprzyjemny zapach z ust.

Warto również wspomnieć o tym, że na nieświeży oddech duży wpływ mają nadużywany alkohol oraz papierosy.

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, zgłoś się do lekarza, gdyż halitoza może zwiastować chorobę. Swoją wizytę możesz zarezerwować już dziś dzięki Jutro Medical. Umów wizytę.

Jak rozpoznać nieprzyjemny oddech?

Czasem halitoza jest trudna do rozpoznania – nie zawsze da się łatwo wyczuć nieprzyjemny zapach własnego oddechu. Na szczęście istnieją sposoby, aby łatwo wykryć kłopoty z nieświeżym oddechem. Najprostszym z nich jest użycie szpatułki laryngologicznej, którą – po przetarciu po języku lub po wewnętrznej stronie policzka – można powąchać w celu ocenienia zapachu. Nieco bardziej zawodna jest metoda chuchania we własne dłonie; dlatego pamiętać trzeba, że w ocenie brzydkiego oddechu pomóc mogą specjalistyczne testy, które kupić można w aptekach, wyglądające i działające podobnie do alkomatu. Zdarza się, że problem zasygnalizuje nam bliska osoba. Nie ma się co obrażać i warto w takim wypadku poszukać przyczyny.

Czy halitozę można wyleczyć?

Istnieje wiele sposobów na nieświeży oddech – warto pamiętać, że chociaż mamy do dyspozycji specjalne leki na halitozę, to istnieją także inne sposoby na walkę z problemem.

Leczenie halitozy to na szczęście kwestia, którą lekarze zajmują się od lat. W przypadku halitozy spowodowanej nieodpowiednią higieną jamy ustnej wystarczy zadbać o to, by poprawić swoje działania w tym zakresie. Z pomocą może przyjść tu lekarz stomatolog, który jest w stanie dodatkowo zdiagnozować przyczynę powstawania problemu oraz wyjaśnić, w jaki sposób zadbać o zęby czy dziąsła.

W przypadku halitozy należy pamiętać o tym, by skupić się na czyszczeniu nie tylko zębów, ale całej jamy ustnej, nie wyłączając z tego języka czy wewnętrznej strony policzków.

W tej kwestii służą pomocą specjalistyczne szczoteczki do zębów lub skrobaczki do języka.

Bardzo często pomocne okazują się być również domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust; oprócz wspomnianego wcześniej regularnego mycia zębów, mowa tu również o odpowiednim nawadnianiu organizmu, które może mieć wpływ na jakość oddechu, którą psuje halitoza. Dlatego warto pamiętać o tym, by pić przynajmniej dwa litry wody dziennie, co może przynieść pozytywny skutek nie tylko w przypadku halitozy, ale również i ogólnej kondycji organizmu. W niektórych przypadkach na zlikwidowanie przykrego zapachu z ust wpływ może mieć także natka pietruszki czy goździki, które należy żuć. Warto wypróbować także mocną herbatę – zieloną, czarną oraz miętową.

W przypadku nieprzyjemnego oddechu spowodowanego innymi przypadłościami, leczenie zależne jest od typu schorzenia. Konsultacja z lekarzem i dokładna diagnoza kłopotu pozwoli na dobranie odpowiedniej metody terapii.

Optymizmem napawa fakt, że dobrze wpływają na halitozę leki bez recepty – w zależności od powodów choroby, ulgę w problemie przynieść mogą tabletki z cynkiem, chlorofilowe drażetki, tabletki z węglem aktywnym, specjalistyczne pasty do zębów i gumy do żucia, zalecone przez specjalistę płukanki do ust i gardła, wykorzystujące zioła lub chlorheksydynę.

Zobacz też:

Pokarmowe

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to zdiagnozowane zaburzenia psychiczne, które charakteryzują się brakiem równowagi w relacji pacjent - jedzenie.

Pokarmowe

Nudności

Jakie czynniki powodują nudności? Kiedy jest to tylko dolegliwość, a kiedy mamy do czynienia z niepokojącym objawem poważnego schorzenia?

Pokarmowe

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa to dość częsta dolegliwość układu pokarmowego, która ma podłoże wirusowe. Jak ograniczyć ryzyka zarażenia i w jaki sposób sobie z nią radzić?

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.