Zakażenie układu moczowego – co to takiego?
Zakażenie układu moczowego to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Badania statystyczne informują o tym, że około 10-20% wszystkich zakażeń pozaszpitalnych to właśnie zakażenia układu moczowego. Dodatkowo statystyki wskazują na to, że jeśli chodzi o zakażenia szpitalne, liczba zachorowań jest tu zdecydowanie większa i sięga nawet 50%.
Za stan zakażenia układu moczowego uznaje się moment, w którym do moczu – standardowo jałowego – dostają się bakterie, wirusy lub grzyby. W większości przypadków to właśnie bakterie odpowiadają za zakażenia układu moczowego – za szczególnie częstą przyczynę ZUM podaje się bakterię Eschericha coli.
Zakażenie układu moczowego u dzieci
W dużej mierze to właśnie dzieci narażone są na zakażenie układu moczowego. Zakażenie dróg moczowych u dzieci w okresie niemowlęcym dotyka w większości chłopców, z uwagi na wrodzone wady układu moczowego. Także wśród niemowląt wyróżnia się nawracające zakażenie, które bardzo często obserwuje się w okolicach pierwszego roku dziecka. Co ciekawe, w zależności od wieku, płci oraz lokalizacji zmian zapalnych, wyróżnia się inne objawy. Na co zwraca się uwagę w trakcie wykonywania procesów diagnostycznych.
Zarówno ostre zapalenie dróg moczowych, jak i jego ostrze formy, mogą być w przyszłości przyczyną bliznowacenia nerek, które to schorzenie prowadzi do rozwoju chorób nerek i nadciśnienia. Właśnie dlatego nie należy lekceważyć ZUM jako poważnego problemu dziecięcego.
Stan zapalny dróg moczowych – podział i przyczyny
Za infekcje układu moczowego odpowiadają mikroorganizmy, a przez wzgląd na budowę ciała – choroba najczęściej dotyka kobiet. Jednak podziału zakażeń układu moczowego dokonuje się według zróżnicowanych kryteriów, ze względu na które wyróżnia się:
- zakażenie dolnej lub górnej części odcinka dróg moczowych
- zakażenie wynikające z powikłań innych chorób i schorzeń
- zakażenie bezobjawowe lub objawowe
- wspomniane wcześniej zakażenie nawracające
Do popularnych rodzajów zapalenia dróg moczowych należy między innymi zapalenie pęcherza moczowego (przeziębienie pęcherza), zapalenie cewki moczowej, ostrze odmiedniczkowe zapalenie nerek, urosepsa czy przewlekłe zapalenie nerek.
Objawy infekcji dróg moczowych
Z uwagi na to, że rozróżnia się wiele rodzajów stanów zapalnych dróg moczowych, należy pamiętać o tym, że różnią się one objawami. Istnieje jednak wiele charakterystycznych objawów zapalenia dróg moczowych, które towarzyszą choremu niezależnie od rodzaju przechodzonej choroby. Do typowych objawów zapalenia dróg moczowych zalicza się:
- ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu
- problemy z pęcherzem - uczucie parcia na pęcherz
- zwiększona częstotliwość oddawania moczu
- problemy z rozpoczynaniem oddawania moczu
- ból oraz dyskomfort zlokalizowany w okolicach podbrzusza, np. ból pęcherza
Dodatkową uwagę należy zwracać także na nietypowy kolor moczu –
w szczególności przy czerwonym zabarwieniu. Objawem zapalenia dróg moczowych może być również szczególnie przykry zapach moczu.
Przyczyny i profilaktyka zakażenia dróg moczowych
Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko narażenia się na infekcję dróg moczowych. W przypadku kobiet zapalenie dróg moczowych często pojawia się w trakcie ciąży; wynika to ze zmian zachodzących w układzie rozrodczym, które wpływają także na układ moczowy.
Niezależnie od płci, tak w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, za infekcję dróg moczowych mogą odpowiadać następujące przyczyny:
- nieodpowiednia higiena osobista (w szczególności niewłaściwy kierunek podcierania się)
- cukrzyca
- obniżona odporność organizmu
- zabiegi szpitalne, np. cewnikowanie
- inne choroby, ale również już przebyte infekcje dróg moczowych
Leczenie stanu zapalnego dróg moczowych
Warto wiedzieć, że niektóre przypadki infekcji dróg moczowych da się leczyć domowymi sposobami. Dobrym przykładem może być zapalenie pęcherza, którego skutki można łagodzić, zażywając kąpieli w wodzie z rumiankiem, dbając o zakładanie ciepłej bielizny czy używając wypełnionego ciepłą wodą termoforu.
Niestety, nie w każdym przypadku zapalenie dróg moczowych leczone domowymi metodami będzie ustępować – w niektórych chorobach farmakoterapia będzie niezbędna, by przynieść choremu ulgę i przywrócić go do dobrego zdrowia. Plan leczenia ustalany jest przez lekarza na bazie indywidualnych potrzeb chorego – bardzo często stosuje się środki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Szczególnym rodzajem leczenia jest usuwanie wad anatomicznych, które mogą doprowadzać do nawracających infekcji dróg moczowych. Oprócz tego w ramach leczenia zapalenia dróg moczowych wykorzystuje się także preparaty ziołowe, suplementy diety, witaminę C. Należy pamiętać, że sposób leczenia będzie inny w zależności od przyczyny problemu.
Pomimo tego, że problemy z układem moczowym mają często tendencję do nawracania, pytanie o to, czy da się wyleczyć na dobre zapalenie dróg moczowych, jest twierdząca. Pod uważną opieką lekarza, dbając o badania, kontrole oraz stosując się do zasad profilaktyki – chory może na dobre pozbyć się kłopotów z układem moczowym.