zapalenie-prostaty-gruczolu-krokowego-leczenie-objawy-top-banner
8 min. czytania

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty może dotknąć co drugiego mężczyznę. Wyjaśniamy, jak leczyć to schorzenie oraz jakie objawy towarzyszą bakteryjnemu zapaleniu gruczołu krokowego.

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Lepiej zapobiegać, niż leczyć - to powszechnie znane słowa, które doskonale podkreślają znaczenie działań profilaktycznych. Trzeba pamiętać o tym, że regularne badania często pozwalają szybko wykryć chorobę we wczesnym stadium, co ułatwia jej leczenie. Niestety, szereg przypadłości uznawanych przez chorych za “wstydliwe” skutecznie odstrasza pacjentów od regularnych wizyt u lekarza. Dobrym przykładem mogą być dolegliwości prostaty, których łatwo uniknąć, jeśli tylko poświęci się czas na badania. Jak wobec tego rozpoznać i leczyć zapalenie prostaty?

Prostata - co to takiego?

Prostata, znana także jako gruczoł krokowy, to narząd mięśniowo-gruczołowy, który stanowi element układu moczowo-płciowego każdego mężczyzny. Prostata jest umiejscowiona w miednicy mniejszej, w okolicach krocza, pod pęcherzem moczowym, przywierając również do ściany odbytu. Przez miąższ prostaty przebiega cewka moczowa - dlatego w wielu chorobach prostaty występują jako objaw problemy z oddawaniem moczu.

Chociaż prostata to narząd, który warto badać regularnie - szczególnie po przekroczeniu bariery wieku średniego - metoda badania bardzo często odstrasza pacjentów od gabinetów lekarskich. Badanie prostaty wykonuje się metodą per rectum, czyli przez wprowadzenie palca lekarza do odbytu pacjenta.

Gruczoł krokowy - funkcje i anatomia

Prostata to ważny narząd, który posiada szereg kluczowych funkcji. Jej prawidłowe działanie jest ważne dla organizmu mężczyzny. Prostata odpowiada na przykład za produkcję płynu, który stanowi nośnik dla plemników, zapewniając im funkcje odżywcze, dzięki czemu umożliwia rozmnażanie. Wydzielina produkowana przez prostatę ma specyficzny, białawy kolor.

Gruczoł wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, w zdrowym stanie porównywany jest wielkością do kasztana. Przez prostatę przechodzą nie tylko przewody wytryskowe, ale również cewka moczowa. Z tego powodu - jak łatwo się domyślić - zdrowa prostata odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu rozrodczego i moczowego.

Prostata charakteryzuje się lekko spłaszczonym kształtem i składa się z dwóch części - płatów połączonych węziną. Gruczoł krokowy umiejscowiony jest w otoczeniu mięśni gładkich - ich skurcze w czasie szczytowania umożliwiają ejakulację.

Skąd biorą się problemy z prostatą?

Prostata może stać się obiektem wielu różnorodnych zmian chorobowych - mowa tu na przykład o nowotworze prostaty, rozroście prostaty czy zapaleniu prostaty. Chociaż przyczyny wymienionych chorób są różne, w wielu przypadkach głównym czynnikiem chorobotwórczym jest wiek. Dlatego tak ważnym jest to, by mężczyźni po 40 roku życia regularnie wykonywali badanie prostaty - najlepiej raz do roku. Profilaktyka prostaty pozwala uniknąć rozwoju licznych chorób, takich jak na przykład wspomniany wcześniej rak prostaty.

O ile jednak rak prostaty i inne przypadłości stercza powodowane są jako efekt późnego wieku - o tyle nie każda choroba gruczołu krokowego pojawia się u osób dojrzałych i starszych. Zapalenie prostaty to stan zapalny gruczołu krokowego, który może pojawiać się niezależnie od wieku. Skąd w takim razie bierze się zapalenie prostaty?

zapalenie prostaty

Co wywołuje stan zapalny stercza?

Zapalenie prostaty to bez wątpienia kłopotliwy problem, u którego podstaw leży wiele różnorodnych przyczyn.

Stan zapalny prostaty występuje w dwóch charakterystycznych wariantach: przewlekłym i ostrym. Statystyki wskazują na to, że ostre zapalenie stercza nie należy do chorób częstych, występując u zaledwie około 20 na 100 tysięcy mężczyzn. Sprawy mają się inaczej w przypadku przewlekłej wersji choroby; ta pojawia się u nawet 50% mężczyzn, zazwyczaj występując u pacjentów w wieku od 35 do 50 lat.

Bezpośrednie przyczyny zapalenia prostaty są różne. Jedną z nich może być na przykład narażenie na drobnoustroje przenoszone drogą płciową, takie jak na przykład dwoinka rzeżączki. Są one w stanie przeniknąć do stercza w trakcie kontaktów seksualnych, wywołując stany zapalne.

Innym powodem może być kłopot z zastojem wydzieliny stercza, czyli płynu, który produkowany jest w gruczole krokowym. Wydzielina może być na przykład produkowana w zbyt dużej ilości, przez co odkłada się w prostacie.

Niektóre baterie mogą przenikać do prostaty wraz z krwią, albo odkładając się w moczu - w takim przypadku również mogą one wywołać stan zapalny stercza.

Ostre infekcyjne zapalenie prostaty wywoływane jest w większości przypadków przez namnażanie się bakterii E. coli, towarzyszące infekcjom pęcherza moczowego, przewlekłemu cewnikowaniu, kłopotami z kamieniami sterczowymi. Bakterie Escherichia coli stanowią, według badań, nawet do 80% przyczyn bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. Inne bakterie gram ujemne, które mogą wywoływać bakteryjne zapalenie prostaty, to na przykład Klebsiella, Serratia czy Enerobacter, które powodują około 15% wszystkich infekcji.

Przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty powiązane jest również z ostrą infekcją zapalną stercza - przyjmuje się, że ten wariant przewlekłego zapalenia prostaty powodowany jest przez błędne lub nieskuteczne leczenie ostrego zapalenia gruczołu krokowego.

Trudniejsze do wyszczególnienia są czynniki, które powodują tak zwane niebakteryjne zapalenie prostaty. Niektóre badania sugerują, że przypadki bezbakteryjnego zapalenia stercza mogą być związane z problemem z identyfikacją patogenu w ciele chorego, a nie z jego całkowitym brakiem. Nie da się jednak ukryć, że oprócz ewentualnych czynników bakteryjnych - istnieją także potencjalne niebakteryjne przyczyny zapalenia prostaty.

Czynniki mogące wywoływać niebakteryjne zapalenie prostaty zakwalifikować można na przykład jako przyczyny cywilizacyjne. Ciągły stres, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, połączony z niską (lub zbyt wysoką!) aktywnością fizyczną, mogą wpływać na powstawanie wielu chorób - w tym niebakteryjnego zapalenia prostaty.

Podobne przyczyny tłumaczą również fakt występowania zapaleń gruczołu krokowego w grupie młodych mężczyzn. Na tym przykładzie wyraźnie widać również zalety profilaktyki - odpowiednie zmiany w trybie życia, wprowadzone na czas, mogą powstrzymać rozwój wielu chorób.

Niebakteryjne zapalenie prostaty, określane czasem jako zespół przewlekłego bólu miednicy, wywoływane jest także przez przyczyny hormonalne, autoimmunologiczne, urazy mechaniczne - na przykład krocza czy cewki moczowej.

Objawy zapalenia prostaty

Istnieje wiele specyficznych objawów zapalenia prostaty, na które warto zwrócić szczególną uwagę, kiedy tylko zostaną rozpoznane. Wczesne wykrycie zapalenia prostaty może ułatwić skuteczne leczenie choroby, nie pozwalając wariantowi ostremu przekształcić się w przewlekły.

Do ogólnych objawów zapalenia gruczołu krokowego zaliczyć można:

  • częstomocz
  • obecność krwi w moczu lub nasieniu
  • bolesna ejakulacja
  • dolegliwości bólowe krocza, jąder, okolic miednicy, lędźwi i krzyża
  • pieczenie zlokalizowane w cewce moczowej
  • uczucie bólu i napięcia stercza
  • uczucie parcia na mocz, połączone z brakiem możliwości oddania moczu (przerywany strumień moczu, całkowite zatrzymanie moczu)

Należy pamiętać, że kolejnym powodem, który powinien skłaniać do regularnych badań prostaty, jest możliwość wystąpienia - obok ostrego bakteryjnego zapalenia, przewlekłego bakteryjnego zapalenia oraz przewlekłych zespołów bólowych narządów miednicy - także bezobjawowego zapalenia stercza, które nie objawia się symptomami klinicznymi. W tym przypadku potwierdzenie stanu zapalnego znaleźć można jedynie w badaniach na obecność leukocytów w wydzielinie stercza lub nasieniu.

Na podstawie wymienionych wyżej objawów - można rozpocząć diagnostykę problemów z prostatą. Zarówno objawy ostrego, jak i przewlekłego zapalenia stercza częściowo pokrywają się ze sobą - dlatego by skutecznie określić rodzaj dolegliwości, konieczne będzie udanie się do lekarza.

Diagnozowanie zapalenia prostaty

Problemy z prostatą łatwo jest rozpoznać - jednak trudno jest określić konkretną jednostkę chorobową, która powoduje przykre symptomy. Wiele dolegliwości związanych z prostatą charakteryzuje się bowiem bardzo podobnymi objawami. Właśnie dlatego wizyta u lekarza jest nieodzownym elementem diagnostyki chorób prostaty.

Proces diagnostyki rozpoczyna się szczegółowym wywiadem lekarskim. W jego trakcie specjalista ustala na przykład liczbę partnerów płciowych pacjenta czy sposoby jego współżycia, które mogą mieć wpływ na pojawienie się niektórych chorób prostaty. Inne badania diagnostyczne to badanie per rectum, które pozwala określić stopień ewentualnego powiększenia prostaty, badanie bakteriologiczne nasienia, test Mearesa-Stameya, który wykrywa charakterystyczne dla stanów zapalnych prostaty drobnoustroje. Rozpoznając schorzenia prostaty stosuje się także urofluometrię, ocenę poziomu PSA i zalegającego po mikcji moczu. W przypadku podejrzenia nowotworu - stosuje się także biopsję.

Leczenie zapalenia prostaty

W leczeniu prostaty wykorzystuje się wiele leków oraz rodzajów terapii.

Podstawowym sposobem leczenia zapalenia stercza jest antybiotykoterapia. Jest to rozwiązanie, które bierze pod uwagę możliwe niepowodzenie diagnostyki bakteriologicznej. Chętnie wybiera się w tym przypadku fluorochinolony, które cechują się dobrą skutecznością w walce z zapaleniem prostaty. Przykładowym lekiem wykorzystywanym w antybiotykoterapii jest Ciprofloxacyna lub Levofloxacyna. W większości przypadków antybiotykoterapia to wystarczająca pomoc, by wyleczyć zapalenie gruczołu krokowego w ostrym wariancie.

Razem z antybiotykoterapią często stosuje się także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomagają one poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi, które stanowią jeden z objawów zapalenia prostaty, jednak należy pamiętać, że odpowiedni dobór leków tego rodzaju, wraz z częstotliwością ich stosowania, należy bezwzględnie omówić z lekarzem.

Niepokoją Cię Twoje objawy i szukasz konsultacji? Zacznij od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Aplikacja Jutro Medical umożliwia Ci szybkie zarezerwowanie wizyty telemedycznej, jak i stacjonarnej w przychodni.

Przyczyn przewlekłego zapalenia stercza doszukuje się czasem w nieprawidłowym działaniu mięśni gładkich. Dlatego też w farmakoterapii stosuje się czasem leki zwiotczające mięśnie.

Testy substancji roślinnych - w porównaniu z podawanym pacjentom placebo - wskazują również na pozytywne działanie ekstraktów roślinnych. Tak zwana fitoterapia nie powinna być stosowana bez uprzedniego uzgodnienia tej kwestii z lekarzem.

Terapię lekami dobrze wspiera także zmiana trybu życia, która znacząco wpływa nie tylko na samo ryzyko nabawienia się stanu zapalnego stercza, ale również pomaga zwalczać chorobę. Pacjentom chorującym na przewlekłe zapalenie stercza zaleca się zmianę diety (unikanie alkoholu, ostrych pokarmów), prowadzenie regularnego życia seksualnego, uprawianie sportu, unikanie stresu.

W kontekście stresu warto wspomnieć także o wsparciu psychicznym dla chorujących na zapalenie gruczołu krokowego. Zapalenie stercza to choroba upośledzająca część fundamentalnych funkcji organizmu; utrudniająca oddawanie moczu oraz współżycie. Może mieć znaczący wpływ na jakość życia i samoocenę chorego, dlatego nie należy stronić od wsparcia psychologicznego, jeśli wydaje się, że istnieje taka potrzeba. Badania wskazują także, że dodatkowym czynnikiem stresogennym w przypadku zapalenia stercza jest strach pacjentów przed nowotworem i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Antykoncepcja awaryjna online - w Jutro Medical słuchamy i rozumiemy Twoje problemy. Komfortowo i bez konieczności wychodzenia z domu, możesz uzyskać e-receptę na antykoncepcję awaryjną. Swoją wizytę telemedyczną możesz zarezerwować już dziś dzięki aplikacji.

Ostatecznością w leczeniu zapaleń prostaty są metody chirurgiczne, po które sięga się w formie małoinwazyjnej tylko w przypadku sytuacji takich jak na przykład zwężenie cewki moczowej czy szyi pęcherza moczowego pacjenta.

Dużą wagę w terapii zapalenia przywiązuje się także do masażu mięśni krocza i biofeedbacku. Techniki te pozwalają osiągnąć lepszą kontrolę nad mięśniami, a w połączeniu z antybiotykoterapią - gwarantują łatwiejszy drenaż gruczołów i kanalików sterczowych, lepszy przepływ krwi, zmniejszenie napięcia mięśni. W ramach terapii bólu, objawowo zwalczającej symptomy zapalenia stercza, stosuje się również akupunkturę.

Podsumowując - nie tylko stany zapalne prostaty, ale wszystkie choroby gruczołu krokowego, należą do grupy przypadłości, które można skutecznie wykrywać dzięki regularnym badaniom. W przypadku wykrycia choroby zapalnej - istnieje wiele możliwości leczenia chorego, co gwarantuje skuteczność terapii, nawet jeśli któraś z metod nie przyniesie oczekiwanego skutku. Właśnie z uwagi na to - choroby stercza stanowią szereg przypadłości, którym powstawaniu zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, szczególnie, że badania per rectum - chociaż niekomfortowe - nie powodują bólu, trwają tylko chwilę i pozwalają przez długi czas cieszyć się spokojem ducha, jeśli chodzi o zdrowie prostaty.

Zobacz też:

Urologiczne

Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu w małych ilościach, zwłaszcza wieczorem i w nocy, może być oznaką wielu chorób. Jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?

Urologiczne

Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego to jedna z najczęstszych chorób infekcyjnych, które dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz dzieci.

Urologiczne

Ból nerek

Nerki to niezwykle ważny element układu moczowo-płciowego, który odpowiada za wiele różnorodnych funkcji. Jakie choroby mogą zapowiadać ich bóle?

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.