Zapalenie oskrzeli - co to takiego?
Zapalenie oskrzeli to najczęstszy rodzaj infekcji dolnych dróg oddechowych, atakujący nie tylko dorosłych, ale również i dzieci. Pomimo tego, jak pospolita jest to choroba, nie należy jej lekceważyć!
Zapalenie oskrzeli to rodzaj zakażenia układu oddechowego, który często - ze względu na początkowe objawy - można pomylić ze zwykłym przeziębieniem.
To bez wątpienia spory problem, szczególnie wobec potencjalnych powikłań zapalenia oskrzeli, co stanowi najlepszy dowód na to, iż choroby nie wolno bagatelizować. Dlatego też trzeba pamiętać, że nawet z kaszlem oskrzelowym - będącym jednym z najbardziej powszechnych objawów zapalenia oskrzeli - warto zgłosić się do lekarza, jeśli nie przechodzi on przez dłuższy czas. Wyróżnia się dwie najczęściej występujące formy choroby, różniące się od siebie między innymi przyczynami powstawania - mowa tu o ostrym i przewlekłym zapaleniu oskrzeli.
Zapalenie oskrzeli występuje w odmianie wirusowej i bakteryjnej, przy czym bakteryjne zapalenie oskrzeli najczęściej występuje u dzieci.
To właśnie dzieci szczególnie narażone są na tę chorobę.
Zapalenie oskrzeli w trakcie ciąży
W przypadku kobiet w ciąży, na pierwszy plan wychodzi w szczególności odpowiednia profilaktyka infekcji. Unikanie kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich, przestrzeganie zasad higieny i częstego mycia rąk to najprostsza droga do tego, by zminimalizować szansę na zachorowanie na zapalenie oskrzeli.
Jeśli jednak nie uda się uchronić przed infekcją i zapalenie oskrzeli zostanie zdiagnozowane, należy pozostawać pod stałą opieką lekarza i dostosowywać się do jego porad. W przypadku zapalenia oskrzeli u kobiet w ciąży, stosunkowo nieczęsto stosuje się silniejsze leki - odpowiedzią na chorobę jest łagodzenie kaszlu, regularne wietrzenie mieszkania, dobrane do potrzeb chorej inhalacje. O leczeniu farmakologicznym powinien decydować lekarz.
Zapalenie oskrzeli u dzieci
Każdy rodzic doskonale wie, że organizm dziecka narażony jest na różnorodne choroby. Nie inaczej sprawa ma się z zapaleniem oskrzeli, które u dzieci występuje często jako efekt zarażenia wirusem (np. grypy), lub wskutek infekcji bakteryjnej. Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci nie różnią się wiele od tych, które charakterystyczne są dla osób dorosłych - dominuje kaszel oskrzelowy oraz problemy z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, niebezpieczny szczególnie wśród najmłodszych dzieci i niemowląt, które nie potrafią jeszcze efektywnie odkrztuszać zalegającej wydzieliny. Oprócz tego w czasie badania lekarskiego stetoskopem da się stwierdzić szmery, rzężenia i świszczący oddech.
Jak uniknąć choroby? Profilaktyka zapalenia oskrzeli
Lepiej zapobiegać, niż leczyć - to motto stare jak świat, którego autorstwo przypisuje się Hipokratesowi. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku zapalenia oskrzeli. Ryzyko zachorowania na przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz ostre zapalenie oskrzeli można zminimalizować!
Ogromny wpływ na choroby płuc mają papierosy - zrezygnowanie z palenia pozwala zmniejszyć szanse na nabawienie się choroby w jej przewlekłej formie.
Podobnie jest z ryzykiem wszystkich chorób układu oddechowego, więc warto zrobić swojemu organizmowi taką przysługę. Trzeba dodać, że nawet bierne palenie lub praca w szkodliwych zanieczyszczeniach może zwiększyć ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli.
Jak wiadomo, duży wpływ na powstawanie zapalenia oskrzeli mają inne infekcje - dlatego też wszystkie działania zmniejszające ryzyko ich powstania, zmniejszają także szansę na zachorowanie na zapalenia oskrzeli. Dbając o swoją odporność, dbamy też o to, by nie nabawić się choroby. Z podobnych względów nie należy zaniedbywać pomniejszych infekcji, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się zapalenia oskrzeli.
Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli? - popularne objawy
Świsty w oskrzelach, rzężenia, kaszel, łatwiejsze męczenie się, gorączka - to bez wątpienia niezwykle popularne objawy zapalenia oskrzeli. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zapalenie oskrzeli może cechować się ograniczonymi symptomami; dlatego zapalenie oskrzeli bez gorączki pomylić można z przeziębieniem.
Kompletnie bezobjawowe zapalenie oskrzeli występuje niezwykle rzadko - jednak objawy mogą być trudne do zauważenia np. u dzieci, które mogą cechować się słabym odruchem kaszlowym.
Ile trwa zapalenie oskrzeli? - ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli
Przewlekłe zapalenie oskrzeli, trwające nawet kilka miesięcy, powtarzające się w ciągu kilku lat, odróżnia się od klasycznego zapalenia oskrzeli na podstawie nawracających stanów infekcji. Do najczęstszych powodów wykształcenia się przewlekłego zapalenia oskrzeli zalicza się palenie papierosów.
W odróżnieniu od przewlekłego ostre zapalenie oskrzeli najczęściej wywołują infekcje wirusowe. Ostre, wirusowe zapalenie oskrzeli trwa od kilku do kilkunastu dni - jeśli czas ten się przedłuża, można podejrzewać wpływ bakterii na przebieg choroby (np. nadkażenie bakteryjne).
Leczenie zapalenia oskrzeli
Do dobrych wiadomości bez wątpienia należy to, że antybiotyk w leczeniu zapalenia oskrzeli nie zawsze jest koniecznością. Jednak jeśli za rozwinięcie się choroby odpowiadają bakterie, lekarz może zalecić rozpoczęcie antybiotykoterapii.
Inne leki na zapalenie oskrzeli także dobiera się na podstawie przyczyn powstania choroby. Nie bez wpływu pozostają w tym przypadku domowe sposoby leczenia zapalenia oskrzeli - w tym w szczególności inhalacje, które w przypadku wirusowego zapalenia oskrzeli mają duży wpływ na skrócenie trwania choroby oraz na wygaszenie jej męczących objawów. Chorobę spowodowaną wirusami najlepiej jest wyleżeć, odpoczywając i pijąc dużo płynów.
W kontekście zapalenia oskrzeli bardzo często pojawiają się pytania: czy z zapaleniem oskrzeli można chodzić do pracy, czy zapaleniem oskrzeli można się zarazić. Powyższy ustęp stanowi część odpowiedzi; odpoczynek w łóżku nie jest związany jedynie z tym, by szybciej wyleczyć chorobę. Ma on na celu również unikanie zarażenia zapaleniem oskrzeli innych osób. Dlatego też wychodzenie do pracy ani spotykanie się z innymi osobami nie jest w przypadku choroby wskazane - może skutkować tym, iż zarazimy naszą przypadłością innych.