Może się wydawać, że medycyna rodzinna to temat dość łatwy i zrozumiały dla pacjenta - wiele na temat jego znaczenia mówi w końcu samo określenie “rodzinna”. Mimo to medycyna rodzinna może przysporzyć zainteresowanym tematem pacjentom trochę trudności. Temat lekarza rodzinnego bardzo często poruszany jest razem z kwestiami interny, lekarzy POZ i pierwszego kontaktu. Kim jest lekarz rodzinny i czym się zajmuje?
Lekarz rodzinny a internista
Internista i lekarz medycyny rodzinnej to dwie powiązane ze sobą specjalizacje - chociaż nie łączy ich obszar zainteresowania medycznego, zarówno interniści, jak i lekarze rodzinni, bardzo często udzielają chorym pomocy jako lekarze POZ.
Lekarze pierwszego kontaktu to wybierani przez chorego w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej specjaliści, do których - w przypadku choroby - pacjenci w pierwszej kolejności kierują swoje kroki. W ramach świadczeń POZ każdy pacjent opłacający składki ubezpieczenia zdrowotnego - ma możliwość wyboru lekarza POZ, pielęgniarki i położnej. Wyboru dokonuje za pomocą deklaracji wyboru lekarza.
Lekarzem POZ nazywany jest każdy lekarz, który wypełnia swoje obowiązki w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej - w większości są to interniści oraz lekarze rodzinni, jednak lekarzem pierwszego kontaktu zostać można niezależnie od specjalizacji. Każdy lekarz pracujący w ramach podstawowej opieki zdrowotnej jest uważany za lekarza pierwszego kontaktu.
Internista to lekarz zajmujący się chorobami wewnętrznymi. Lekarz rodzinny specjalizuje się w medycynie rodzinnej, skupiając się na zdrowiu członków całej rodziny, dysponując przy tym wiedzą z zakresu pediatrii i geriatrii, co pozwala mu na dokonywanie diagnostyki i leczenia chorych w różnym wieku.
Jak zostać lekarzem rodzinnym?
Lekarze rodzinni posiadają stopień naukowy doktora medycyny. Koniecznym jest dla nich uzyskanie licencji państwowej, dzięki czemu będą mogli prowadzić praktykę jako lekarz rodzinny. By zostać lekarzem rodzinnym należy ukończyć studia medyczne, odbyć staż podyplomowy oraz rozpocząć trwającą cztery lata specjalizacje.
Oczywiste wymagania dotyczące przyszłych lekarzy rodzinnych to szeroka wiedza z zakresu medycyny, ale także empatia, wiedza z zakresu psychologii, oprogramowania medycznego i wielu innych dziedzin, które umożliwią nie tylko sprawne leczenie i diagnostykę pacjentów, ale również bezproblemowy kontakt z chorymi.
Czym zajmuje się lekarz rodzinny?
Medycyna rodzinna to szeroki dział medycyny, który stawia za swoje zadanie zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej wszystkim członkom rodziny.
Wiedząc to - łatwo jest zauważyć, że lekarz rodzinny doskonale nadaje się na lekarza pierwszego kontaktu. Specjalizacja lekarzy rodzinnych dobrze przygotowuje ich do pierwszego kontaktu z pacjentem, niezależnie od tego, czy jest to dziecko, dorosły, osoba starsza.
W ramach NFZ lekarz rodzinny uprawniony jest do udzielania wszystkich świadczeń bezpłatnych wchodzących w skład podstawowej opieki zdrowotnej.
Oznacza to, że lekarz rodzinny może na przykład:
- kwalifikować do szczepień i przeprowadzać szczepienia
- promować zdrowy tryb życia
- wypisywać recepty, skierowania i zwolnienia
- kierować chorych nie tylko do innych specjalistów, ale również bezpośrednio do szpitala
- zlecać badania (na przykład morfologię krwi, badania moczu i kału, poziom żelaza, kreatynina, markery stanu zapalnego, poziom cukru we krwi i inne)
Kiedy udać się do lekarza rodzinnego?
Wybór gabinetu lekarza rodzinnego jako miejsca do którego udamy się z problemem - to dobre rozwiązanie, jeśli dolegające objawy trudno scharakteryzować jako zwiastun przypadłości wymagającej wizytu u specjalisty węższej dziedziny niż lekarz rodzinny.
Lekarz rodzinny będzie nie tylko w stanie przeprowadzić diagnostykę choroby, ale także zaproponować skuteczne leczenie lub skierować do konkretnego specjalisty.
Warto pamiętać, że medyk rodzinny może zlecić wykonanie badań przed odwiedzinami u specjalisty, przez co chory kieruje się do poradni z wynikami ułatwiającymi rozpoznanie choroby przez lekarza specjalistę.
Lekarz rodzinny to także dobry wybór dla dzieci. Lekarze rodzinni posiadają szeroką wiedzę z zakresu pediatrii, dzięki czemu z powodzeniem mogą diagnozować choroby wieku dziecięcego. Ich bogate doświadczenie jest gwarancją sukcesu leczenie osób w każdym wieku, zarówno dzieci - jak i osób starszych.
Ostatecznie trzeba pamiętać o tym, że nie każdy lekarz rodzinny pełni funkcję lekarza POZ - jednak z uwagi na swoje predyspozycje, wielu lekarzy rodzinnych faktycznie decyduje się na wykonywanie swojej pracy jako lekarz pierwszego kontaktu.
W Jutro Medical kontakt z lekarzem rodzinnym POZ możliwy jest zarówno w ramach standardowej wizyty w naszej poradni, jak również poprzez dedykowaną aplikację umożliwiającą odbycie teleporady lub czatu z lekarzem.