internista-definicja-i-co-leczy-nfz-top-banner
4 min. czytania

Lekarz internista na NFZ

Internista zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób narządów wewnętrznych. Dowiedz się więcej o tej specjalizacji!

  1. Strona główna
  2. /Usługi
  3. /Lekarz internista na NFZ

Lekarz internista na NFZ

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Lekarz POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) lub pierwszego kontaktu - to dwie zamienne nazwy stosowane do określenia lekarza, do którego kierujemy się w pierwszej kolejności, gdy dolega nam jakikolwiek problem zdrowotny. Funkcję lekarza POZ najczęściej sprawuje lekarz rodzinny lub internista. Kim jest internista i co należy do jego zadań? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Kim jest lekarz POZ - lekarz pierwszego kontaktu

Lekarza pierwszego kontaktu wybieramy w ramach POZ - Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która gwarantuje możliwość imiennego wyboru lekarza, pielęgniarki czy położnej. W przypadku choroby to właśnie lekarz pierwszego kontaktu jest najczęściej stanowi pierwszym lekarzem, do której udaje się pacjent. Lekarz POZ działa w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia), gwarantując choremu bezpłatną opiekę medyczną.

Rolę lekarza pierwszego kontaktu najczęściej pełni lekarz rodzinny - lub internista.

Internista a lekarz rodzinny

Lekarz rodzinny to lekarz zajmujący się medycyną rodzinną, specjalizujący się w zakresie specyficznych działań. Koordynuje on opiekę zdrowotną chorego, przeprowadza diagnostykę, konsultacje, leczenie - dysponując przy tym szerokim zakresem wiedzy medycznej. Jego zadaniem jest długotrwała opieka nad pacjentem i jego najbliższymi, a także promocja zdrowego stylu życia.

Czym w takim razie różni się internista od lekarza medycyny rodzinnej? Przede wszystkim - specjalizacją. Chociaż internista również zajmuje się leczeniem chorych, skupia się w swojej specjalizacji na leczeniu chorób narządów wewnętrznych.

Różnica między internistą a lekarzem rodzinnym to także kwestia leczenia dzieci; internista leczy tylko dorosłych, podczas gdy lekarz rodzinny posiada rozległą wiedzę na temat całego organizmu - z umiejętności lekarza rodzinnego skorzystać mogą osoby w różnym wieku. Obszerną wiedzę z zakresu geriatrii i pediatrii lekarza rodzinnego można uznać za dodatkowy plus jego specjalizacji.

Interna - co to takiego?

Interna to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób narządów wewnętrznych. Jest to jedna z najstarszych dziedzin nauki. Wydawać by się mogło, że interna to specjalizacja dość wąska - jednak nic bardziej mylnego!

Interniści zakładają, że organizm człowieka to sieć wzajemnie wpływających na siebie układów, z czym nie można się nie zgodzić. W myśl tej zasady stan pacjenta jest wypadkową stanu wszystkich jego układów i narządów. Z takiej perspektywy interniści podchodzą do organizmu ludzkiego jak do całości, na której działanie wpływać mogą jej poszczególne elementy. Dzięki temu interniści zajmują się leczeniem chorób z naprawdę szerokiego zakresu, począwszy od chorób układu oddechowego, na chorobach układu krążenia skończywszy.

Kim jest internista - czym się zajmuje i jakie choroby leczy?

Internista to specjalista od interny, czyli medycyny wewnętrznej. Często mylony jest z lekarzem rodzinnym lub lekarzem POZ, jednak nie są to - jak przeczytać można powyżej - określenia zamienne. Warto jednak pamiętać, że interniści bardzo często wybierani są na lekarzy pierwszego kontaktu.

Interniści zajmują się leczeniem wielu chorób, do których zaliczyć można na przykład cukrzycę, chorobę wieńcową, niedokrwistość, astmę, zapalenia płuc. Potrafią z łatwością odnajdywać powiązania między poszczególnymi narządami, a dzięki temu - leczyć cały organizm.

W ramach POZ internista wykonuje także szereg obowiązków typowych dla lekarzy pierwszego kontaktu i wchodzących w zakres standardowej opieki medycznej. Zarówno internista, jak i lekarz rodzinny, posiadają jako lekarze POZ możliwość skierowania pacjenta do innego specjalisty czy wystawienia recepty. Internista przepisuje leki (nie jest w tym przypadku ograniczony specjalnością, może więc wystawić receptę na dowolny lek, na przykład na alergię czy tarczycę), wypisuje skierowania na konsultacje, udziela zleceń na badania (na przykład badanie jamy brzusznej lub tarczycy) - w skrócie dba o zdrowie pacjenta w maksymalnie szerokim zakresie, który umożliwia mu nie tylko jego specjalizacja, ale również uprawnienia lekarza pierwszego kontaktu.

Jakie badania wykonuje internista?

Internista w ramach stawiania diagnozy jest w stanie przeprowadzić na przykład badanie przedmiotowe lub palpacyjne. Oprócz tego może on zmierzyć ciśnienie, zbadać jamę brzuszną, tarczycę, zakwalifikować pacjenta do szczepienia. Jako lekarz POZ - internista jest w stanie wykonać wszystkie standardowe badania charakterystyczne dla lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli okaże się, że badania przeprowadzone przez internistę nie pozwalają na ustalenie przyczyn dolegliwości pacjenta - lekarz internista może skorzystać z możliwości skierowania chorego do innego specjalisty lub szpitala.

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza rodzinnego lub internisty. Swoją wizytę możesz zarezerwować już dziś poprzez naszą stronę.

Jak zostać internistą?

By zostać internistą - nie wystarczą same studia. Po odbyciu trwającego sześć lat kształcenia, lekarz zainteresowany interną musi zdecydować się na ukończenie specjalizacji, na którą składają się zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyki. Dopiero spełnienie tych wymogów zapewnia tytuł dyplomowanego lekarza internisty.

Kiedy warto udać się do internisty?

Należy pamiętać, że nie każdy internista to lekarz POZ. Kiedy warto skorzystać z wiedzy i umiejętności lekarza internisty?

Lekarz internista prywatnie, podobnie jak każdy inny lekarz, może przyjąć pacjenta w oparciu o umówioną wcześniej wizytę. Jeśli posiada podpisaną umowę z NFZ - chory może odbyć konsultację z internistą za darmo, w ramach refundacji, po uzyskaniu skierowania.

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych to dobry kierunek w przypadku szerokiej gamy chorób. Pacjent nie musi podejmować decyzji o odwiedzinach internisty samodzielnie - zazwyczaj to lekarz POZ pozwoli ocenić, czy warto udać się do lekarza chorób wewnętrznych. Zamiast szukać informacji we własnym zakresie - w tym przypadku warto zdać się na zalecenia lekarskie.

Mimo to, warto zwracać uwagę na objawy. Często to właśnie od ich obserwacji i szybkiej wizyty u lekarza - zależą dalsze losy pacjenta. Należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem internistą, jeśli wśród niepokojących symptomów rozpoznaje się kaszel, przewlekłe bóle głowy, nudności, ból brzucha, krew w moczu lub kale, kłopoty ze snem i ogólne kiepskie samopoczucie.

W Warszawie konsultacje z internistą - zarówno w formie teleporady, jak i w budynku przychodni - odbyć można w Jutro Medical.

Zobacz też:

Usługi

Tabletka "dzień po"

Konsultacja online w Jutro Medical pozwala Ci na szybkie uzyskanie tabletki "dzień po". Dowiedz się więcej o antykoncepcji awaryjnej.

Usługi

Lekarz rodzinny na NFZ

Czy lekarz rodzinny to internista? Czym się zajmuje lekarz tej specjalizacji i na co możesz liczyć odwiedzając Jutro Medical? Przeczytaj!

Usługi

Szczepienia przeciw COVID-19

Szczepienie to najpewniejszy sposób ochrony przed zarażeniem się koronawirusem. Zobacz, jak możesz umówić się na szczepienie w naszej przychodni.

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.