choroba-wrzodowa-zoladka
6 min. czytania

Choroba wrzodowa żołądka

Zgaga czy wzdęcia to często występujące problemy. Trzeba jednak wiedzieć, że pozornie błahe objawy mogą być zwiastunem poważniejszych chorób.

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Choroba wrzodowa żołądka

Choroba wrzodowa żołądka

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Wrzody - co to takiego?

Wrzody to stosunkowo niewielkie ubytki w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy o kształcie krateru. Wrzody mogą znajdować się także w innych miejscach, zazwyczaj jednak obejmują swoim zasięgiem układ pokarmowy, na co wpływ ma pepsyna, odpowiadająca za trawienie białka. Z uwagi na to, często mówi się o wrzodach trawiennych, podkreślając obecność enzymu, który bierze udział w ich powstawaniu.

Wyróżniają się zróżnicowaną wielkością - chociaż najczęściej nie przekraczają kilku centymetrów, zdarzają się też wdowy stanowiące dużo większe uszkodzenie, obejmujące fragment ściany dwunastnicy czy żołądka.

Choroba dyrektorska - co powoduje wrzody?

Choroba dyrektorska to określenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, które stosowano w przeszłości, zakładając, że głównym powodem powstawania zmian w przewodzie pokarmowym jest stres i zmęczenie.

Współcześnie uznaje się, że wrzody powstają powodowane przez inne czynniki.

Zauważa się na przykład wpływ diety i używek na powstawanie wrzodów i innych chorób układu pokarmowego.

Tytoń, przyjmowanie leków (w szczególności leków przeciwzapalnych) może wpływać na powstawanie wrzodów. Dlatego właśnie tak ważne jest przyjmowanie leków osłonowych, które mają na celu chronić żołądek przed negatywnymi skutkami farmakoterapii.

Naukowcy coraz częściej skłaniają się także ku genetycznym przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy, sugerując, że mogą stanowić one chorobę dziedziczną.

Główny winowajca odpowiedzialnym za powstawanie wrzodów jest jednak jeden - mowa tu o bakterii helicobacter pylori.

Jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę układu pokarmowego i dręczą Cię dolegliwości takie jak: wzdęcia, bóle brzucha, nieregularne wypróżnienia... To mamy coś dla Ciebie! W Jutro Medical masz również możliwość wykupienia pakietu badań wraz z konsultacją lekarską (bez uprzedniego skierowania), specjalnie pod te potrzeby. Przejdź do pakietu "Prosta strawa"

Helicobacter to bakteria, która powszechnie występuje w krajach rozwijających się, a zakażenia nią powiązane są ze złymi warunkami higienicznymi i sanitarnymi. Bakteria występuje w kamieniu nazębnym, kale oraz w żołądku. Zagnieżdżony na ścianie żołądka H. pylori produkuje szkodliwe toksyny, które powodują zanik błony śluzowej żołądka.

W wielu przypadkach obecność H. pylori nie wiąże się z objawami; w innych występują symptomy, które ciężko zignorować. Należą do nich na przykład bóle brzuch, wymioty, zgaga, problemy z apetytem, biegunka, wzdęcia. W większości przypadków objawy nie towarzyszą choremu przez cały czas, charakteryzują się jednak nawrotowością.

Nieleczona, bakteria Helicobacter pylori może przyczyniać się do rozwoju poważnych schorzeń, takich jak właśnie choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Wywołuje także zapalenie żołądka, zapalenie dwunastnicy, a w nielicznych przypadkach - raka.

Helicobacter pylori można dość łatwo zdiagnozować - umożliwiają to badania histologiczne, testy antygenu bakterii a nawet testy oddechowe, które pozwalają ocenić obecność mocznika w wydychanym powietrzu.

Leczenie Helicobacter pylori odbywa się w oparciu o antybiotyki. Zazwyczaj stosuje się leki przeciwbakteryjne oraz inhibitor pompy protonowej. Ten rodzaj terapii umożliwia wyleczenie się z bakterii w czasie krótszym niż miesiąc. W 9 na 10 przypadków po tym czasie następuje wyleczenie. U pozostałych pacjentów konieczne może być ponowienie leczenia z włączeniem dodatkowych leków.

brzuch kobiety

Objawy wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy

Wrzód dwunastnicy czy żołądka może znajdować się w dowolnym miejscu organu, przybierając przy tym różne rozmiary. Przez to objawy choroby mogą różnić się w zależności od konkretnego przypadku, jego lokalizacji, wielkości.

Do najczęstszych symptomów wrzodów zalicza się różnorodne problemy gastryczne - ból zlokalizowany w okolicach żołądka, ból dwunastnicy, rozchodzący się i trudny do zlokalizowania ból brzuszny; to objaw, który pojawia się u większości chorych. Bardzo często dolegliwości bólowe idą w parze z przykrym pieczeniem, obecnym także w okolicach przełyku. Ważnym objawem jest ból nasilający się wraz z narastającym głodem- w takim przypadku mowa o charakterystycznych dla owrzodzenia dwunastnicy bólach głodowych. Wielu chorych uskarża się także na mdłości, a także wymioty, które mogą odznaczać się nietypową barwą lub zawierać w sobie krew.

Uczucie zbyt szybkiej sytości następujące w trakcie posiłku jak i również nasilenie bólu po jedzeniu - nie należą do rzadkości w przypadku wrzodów trawiennych.

Choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka - diagnozowanie

Powtarzające się problemy gastryczne najczęściej rozpoznaje się w oparciu o badanie endoskopowe. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku wrzodów - diagnozowanie choroby umożliwi gastroskopia, czyli wprowadzenie przez przełyk cienkiego przewodu zakończonego kamerą. Badanie nie należy do przyjemnych, ale pozwala na potwierdzenie diagnozy, a przy okazji na pobranie materiału ze ścianki żołądka, dzięki czemu można potwierdzić lub wykluczyć zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Innym badaniem wykorzystywanym w diagnozie wrzodów jest prześwietlenie przewodu pokarmowego z użyciem kontrastu. Przydatna okazuje się również tomografia komputerowa przewodu pokarmowego, w której również wykorzystuje się kontrast.

Choroba wrzodowa żołądka i choroba wrzodowa dwunastnicy - powikłania

Wrzody żołądka i dwunastnicy to bez wątpienia nieprzyjemne choroby, które dodatkowo potrafią przez wiele miesięcy lub lat uchodzić uwadze chorującego. Bagatelizowanie objawów wrzodów może spowodować przykre konsekwencje, do których należą na przykład:

  • rak - w tym przypadku warto wspomnieć, że bakteria H. pylori odpowiada za większość nowotworów żołądka. Zdiagnozowaną bakterię łatwo jest wyleczyć, a dzięki temu zminimalizować ryzyko powstania raka
  • zbliznowacenia po owrzodzeniach - nawet wygojone owrzodzenia mogą sprawiać problemy i przykrości, chociaż w nie tak dużym stopniu co same wrzody. Do częstych problemów związanych ze zbliznowaceniami należą wymioty, wzdęcia, kłopoty z apetytem
  • perforacja wrzodu żołądka lub dwunastnicy - to jedno z najbardziej poważnych powikłań. Przerwanie wrzodu oznacza przerwanie ścianki żołądka, przez co jego treść wypływa do jamy brzucha. Jest to stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu chorego, wywołujący zapalenie otrzewnej i wymagający natychmiastowej hospitalizacji i interwencji chirurga

Jak leczyć wrzody żołądka i dwunastnicy? Co na wrzody żołądka?

Po potwierdzeniu diagnozy wrzodów przystępuje się nie tylko do leczenia samego schorzenia, ale także jego ewentualnych przyczyn.

Biorąc pod uwagę, że większość przypadków wrzodów żołądka powodowanych jest przez Helicobacter pylori, zazwyczaj farmakoterapię rozpoczyna się od wyeliminowania bakterii, wykorzystując do tego wymienione wcześniej leki - inhibitor pompy protonowej, klarytromycynę oraz amoksycylinę.

Same wrzody można wygoić - po usunięciu przyczyny problemu pomogą w tym odpowiednie leki osłaniające śluzówkę oraz tabletki i syropy-mleczka neutralizujące kwas żołądkowy. Dawkę przyjmowanych leków tego typu warto ustalić z lekarzem.

Wymienione powyżej metody leczenia owrzodzeń są na tyle skuteczne, że współcześnie praktycznie zrezygnowano z alternatyw chirurgicznych, to jest operacyjnego usuwania wrzodów.

Wrzody żołądka i dwunastnicy - profilaktyka, dieta, domowe sposoby

Profilaktyka wrzodów to dość trudne zagadnienie; niełatwo jest wskazać na np. niedobory witamin czy minerałów, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie wrzodów. Z uwagi na to warto skupić się na kilku kwestiach.

Po pierwsze warto postawić na regularne badania w przypadku powtarzających się problemów gastrycznych.

Pozwolą one wykluczyć obecność H. pylori w organizmie, a w razie wykrycia bakterii - szybko poradzić sobie z jej wyleczeniem.

Ważnym elementem profilaktyki większości chorób jest oczywiście dieta. Regularne, dobrze zbalansowane posiłki potrafią uchronić przed wieloma dolegliwościami. Rzucenie używek (w szczególności papierosów), ograniczenie alkoholu, picie dużych ilości wody, ostrożne dawkowanie leków - to nawyki, które wspomogą żołądek i dwunastnicę w pracy.

twarożek jako element diety przy wrzodach żołądka

Chociaż “choroba dyrektorska” to określenie archaiczne, wiadomym jest, że stres szkodzi zdrowiu. Dlatego w profilaktyce wrzodów warto pamiętać o tym, by dać sobie chwilę wytchnienia oraz czas i przestrzeń do relaksu, by móc odreagować nagromadzone emocje.

O odpowiedniej diecie trzeba pamiętać nie tylko w ramach profilaktyki, ale także w trakcie leczenia choroby owrzodzeniowej żołądka i dwunastnicy. Regularne spożywanie lekkich posiłków to podstawa radzenia sobie z dietą w chorobie owrzodzeniowej. Należy także pamiętać o zrezygnowaniu z pieczenia i smażenia pokarmu na głębokim tłuszczu - wskazane są posiłki przygotowywane na parze i odpowiednio odtłuszczone (np. poprzez pieczenie w pergaminie). Bardzo dobre efekty przynoszą uwzględnione w diecie produkty wpływające na hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego - więc na przykład naturalne, lekkostrawne tłuszcze, jak oleje roślinne, twarożek, jajka. Wszystkie potrawy, które mogą podrażnić błonę śluzową żołądka należy wykluczyć z diety. W ten sposób można z łatwością ograniczyć przykre efekty choroby owrzodzeniowej.

Zobacz też:

Pokarmowe

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to zdiagnozowane zaburzenia psychiczne, które charakteryzują się brakiem równowagi w relacji pacjent - jedzenie.

Pokarmowe

Nudności

Jakie czynniki powodują nudności? Kiedy jest to tylko dolegliwość, a kiedy mamy do czynienia z niepokojącym objawem poważnego schorzenia?

Pokarmowe

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa to dość częsta dolegliwość układu pokarmowego, która ma podłoże wirusowe. Jak ograniczyć ryzyka zarażenia i w jaki sposób sobie z nią radzić?