grypa-zoladkowa-jelitowka-leczenie-ile-trwa-top-banner
5 min. czytania

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa to dość częsta dolegliwość układu pokarmowego, która ma podłoże wirusowe. Jak ograniczyć ryzyka zarażenia i w jaki sposób sobie z nią radzić?

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Organizm człowieka nie jest niezawodny - choroby należą do przykrej codzienności, z którą liczyć musi się każdy z nas. Na szczęście nie wszystkie choroby należą do problemów poważnych; jednak nawet te, które w szerszej perspektywie nie zagrażają zdrowiu ani życiu, wcale nie należą do przeżyć przyjemnych. Za dobry przykład może posłużyć tu grypa żołądkowa, która pojawia się nagle, szybko ustępuje - ale towarzyszy jej szereg niezwykle kłopotliwych objawów. Skąd się bierze grypa żołądkowa i jak sobie z nią radzić?

Grypa żołądkowa - co to takiego?

W przypadku wielu chorób ich nazwa ma niewiele wspólnego z faktyczną genezą choroby. Nie inaczej jest w przypadku grypy żołądkowej, której drugaa potoczna nazwa - jelitówka - jest nieco bliższa prawdy w tej kwestii. Wbrew pozorom - jelitówka nie ma nic wspólnego z grypą; nieżyt żołądkowo-jelitowy, jak z perspektywy medycznej poprawnie określana jest przypadłość, należy do chorób wirusowych

Za chorobę odpowiadają najczęściej rotawirusy, adenowirusy i norowirusy. Grypa żołądkowa ma gwałtowny przebieg, któremu towarzyszą bóle brzucha, głowy, nudności, osłabienie, biegunka i wymioty.

Zbadaj się bez skierowania i bez kolejek! Odkryj pakiet badań "Prosta strawa"
Kup pakiet

Charakterystyka choroby - grypa żołądkowa

Rotawirusy to wirusy o - na co wskazuje sama ich nazwa - okrągłej budowie, należące do rodziny Reoviridae. Tworzą kilka oddzielnych grup antygenowych. Norowirusy, które należą do rodziny Caliciviridae, to odporne na pasteryzację wirusy, które rozwijają zakażenie już po kontakcie z niewielką ich dawką. Adenowirusy stanowią natomiast patogen, który najczęściej wywołuje infekcje u najmłodszych.

Wymienione wyżej wirusy łączy to, że odpowiadają za wywoływanie nieżytu żołądkowo-jelitowego. Przedostają się one do błony śluzowej, którą następnie niszczą, czego efektem są przykre symptomy gastryczne.

Co roku na grypę żołądkową choruje wiele osób w różnym wieku - warto jednak zaznaczyć, że najbardziej narażeni na jej efekty są ludzie starsi oraz dzieci, w przypadku których powodowane przez jelitówkę odwodnienie może mieć zdecydowanie bardziej poważne konsekwencje.

Grypa żołądkowa - zaraźliwość

Grypa żołądkowa to przypadłość, którą nietrudno jest się zarazić. Wywołują ją różne wirusy, dlatego sposób zakażenia oraz rodzaj osób, które są szczególnie narażone na ich atak, jest różny.

Rotawirusy cieszą się złą sławą wśród rodziców; są główną przyczyną nieżytu jelitowego u najmłodszych. W kwestii infekcji dzieci, rotawirusy wyprzedzają adenowirusy, różniąc się od nich kilkoma szczegółami. Po pierwsze, rotawirusy wykorzystują jesienno-zimowy spadek odporności, atakując głównie w tym okresie; z uwagi na to profilaktycznie szczepi się przeciwko nim najmłodszych. Po drugie, na adenowirusy szczepionka nie występuje, a do zakażeń dochodzi niezależnie od pory roku.

Także na norowirusy nie istnieją szczepionki, które mogłyby uchronić przed chorobą. Norowirusy często występują w szkołach, przedszkolach, szpitalach i innych środowiskach częściowo zamkniętych, w których łatwiej jest o przeniesienie wirusa. Norowirusy mogą przetrwać poza organizmem nawet do siedmiu dni, dlatego łatwo o infekcję w wyniku np. skorzystania z używanego przez chorego przedmiotu.

Długi cykl życia wirusa poza organizmem człowieka nie jest zresztą niczym dziwnym - rotawirusy są jeszcze bardziej wytrzymałe; potrafią poza organizmem chorego przetrwać nawet do kilku tygodni, co czyni z nich problem trudny do zwalczenia. Właśnie dlatego tak ważne są szczepienia, przed których wprowadzeniem rotawirusy uznawane były za niezwykle poważny problem, doprowadzający rokrocznie do śmierci wielu dzieci.

Wirusy powodujące grypę żołądkową przenoszą się w różnorodny sposób. Do zakażenia może dojść drogą fekalno-pokarmową, kropelkową, ale również i przez kontakt z przedmiotami, których używał chory. Wirusy wywołujące jelitówkę roznoszą się łatwo, co powoduje, że grypa jelitowa to jeden z najczęściej występujących problemów układu pokarmowego.

Objawy i przebieg grypy żołądkowej

Niezależnie od wirusa, który wywoła nieżyt żołądkowo-jelitowy - przebieg i objawy choroby pozostają niezwykle podobne.

Okres wylęgania choroby - w zależności od wirusa - wynosi od kilkunastu godzin do kilku dni. Symptomy pojawiają się nagle, bez wcześniejszej zapowiedzi. Charakterystycznym objawem jest biegunka. Towarzyszą jej ból brzucha, nudności, wymioty i gorączka, która nierzadko wynosi nawet do 39-40 stopni. Jak łatwo się domyślić - symptomy te są w szczególności obciążające dla organizmów dzieci i osób starszych.

Gorączka, która pojawia się jako elementy grypy żołądkowej, idzie w parze także z innymi objawami, takimi jak zawroty i bóle głowy, zmęczenie, rozbicie i bóle mięśniowe.

Grypa żołądkowa, w zależności od wirusa, może trwać nawet do 9 dni - najczęściej jednak ustępuje samoistnie po okresie mniej więcej 2-3 dni.

Po tym czasie wirus wydalany jest z organizmu - może zająć to nawet do dwóch tygodni, jednak w większości przypadków trwa to kilka dni.

Szczególnie narażone na grypę jelitową są dzieci - dlatego w ich przypadku należy z większą uwagą śledzić nasilenie objawów. Spierzchnięte usta, wysuszona cera, płacz pozbawiony łez, rzadkie oddawanie moczu - mogą stanowić oznakę odwodnienia, które w większości przypadków, szczególnie jeśli chodzi o dzieci najmłodsze, wymaga hospitalizacji i podania dziecku kroplówki. Hospitalizacja wskazana jest również w przypadku osób dorosłych, które nie są w stanie przyjmować płynów doustnie.

Zapobieganie grypie żołądkowej

W jaki sposób uchronić się przed wirusem, który poza organizmem chorego jest w stanie przetrwać nawet do kilku tygodni? Na szczęście istnieją metody, które pozwalają skutecznie ograniczyć ryzyko zakażenia wirusem powodującym grypę jelitową.

W przypadku rotawirusów stosuje się szczepionkę doustną, podawaną dzieciom jeszcze przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Szczepionka w minimum 90% chroni dzieci przed ciężkim przebiegiem choroby, wykluczając ryzyko hospitalizacji czy zgonu.

Dobrym sposobem na ograniczenie szansy zakażenia jest także przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Częste mycie rąk, dezynfekowanie potencjalnie narażonych na działanie wirusa powierzchni - pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia. Przed zakażeniem drogą kropelkową mogą chronić maseczki. Przygotowywanie posiłków z należytą starannością to kolejna metoda umożliwiająca zredukowanie ewentualności zakażenia.

lekkostrawna dieta po przechorowaniu grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa - leczenie

Grypy jelitowej nie leczy się za pomocą żadnych konkretnych lekarstw - nie istnieje środek farmaceutyczny, który mógłby powstrzymać chorobę.

Z uwagi na to stawia się na leczenie objawowe, którego najważniejszym elementem jest zadbanie o to, by organizm osoby chorej nie uległ odwodnieniu. Wymioty, biegunka i gorączka - mogą w łatwy sposób nadszarpnąć rezerwy organizmu, dlatego picie dużej ilości wody, mięty, szałwii czy elektrolitów - to doskonałe rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo podczas choroby.

Nadszarpniętą florę bakteryjną przewodu pokarmowego warto w tym czasie uzupełniać przy pomocy probiotyków.

Pamiętaj! Prawidłową diagnostykę i dobór środków pomoże dobrać lekarz pierwszego kontaktu. Zarejestruj się w Jutro Medical i umów wizytę.

Gorączkę należy zbijać przy pomocy leków przeciwgorączkowych oraz chłodnych kompresów i okładów.

By nie doszło do rozprzestrzenienia choroby - osobę cierpiącą na grypę jelitową warto odizolować, dezynfekując powierzchnie z którymi mogła mieć styczność.

Bo przechorowaniu grypy należy stosować się do wymogów diety, rezygnując z ciężkostrawnych pokarmów, fast foodów i innych drażniących układ pokarmowy posiłków. Takie rozwiązanie zapewni układowi pokarmowemu czas potrzebny do tego, by mógł dojść do siebie.

Zobacz też:

Pokarmowe

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to zdiagnozowane zaburzenia psychiczne, które charakteryzują się brakiem równowagi w relacji pacjent - jedzenie.

Pokarmowe

Nudności

Jakie czynniki powodują nudności? Kiedy jest to tylko dolegliwość, a kiedy mamy do czynienia z niepokojącym objawem poważnego schorzenia?

Pokarmowe

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego ma już status choroby cywilizacyjnej. Skąd on się bierze i jak go leczyć?

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.