Grzybica - co to takiego?
Grzybica - nazywana czasem mikozą lub infekcją grzybiczą - to choroba zakaźna, która powodowana jest przez grzyby chorobotwórcze. Grzyby, które tworzą w świecie przyrody odrębne królestwo, charakteryzują się specyficzną budową oraz działaniem - spośród setek tysięcy ich gatunków, zaledwie niewiele ponad sto wywoływać może choroby.
Do szczególnie męczących rodzajów grzybicy należy grzybica stóp oraz grzybica paznokci.
Gdzie najłatwiej zarazić się grzybicą?
Chociaż chorobę często kojarzy się z brudem, powstawanie grzybicy wcale nie musi oznaczać złej higieny osobistej! Z uwagi na fakt, że grzybica jest chorobą bardzo zaraźliwą, najczęściej nabawić można się jej:
- wypożyczając obuwie, np. na lodowisku czy stoku narciarskim
- nosząc obuwie, które izoluje skórę - gumowe buty, wykonane ze sztucznych tworzyw skarpety
- korzystając z ogólnodostępnych urządzeń sanitarnych, np. pryszniców, toalet
- przymierzając obuwie w sklepie
- stykając się nagą skórą z powierzchniami narażonymi na działanie grzybicy, np. na basenie, saunie
- korzystając z usług ośrodków odnowy biologicznej, gabinetów masażu i fizjoterapii, gdzie grzybicę przenosić mogą nie odpowiednio zdezynfekowane narzędzia
Znając potencjalne zagrożenia, można też łatwo uzyskać odpowiedź na pytanie: jak uniknąć zarażenia grzybicą?
Profilaktyka - co zrobić, aby uniknąć grzybicy?
Najważniejsze w profilaktyce grzybicy jest to, by pamiętać, w jaki sposób choroba przenosi się z jednego chorego, na drugiego - mając w głowie te zasady, można zminimalizować ryzyko narażenia się na grzybicę nóg.
Należy zatem bezwzględnie pamiętać o tym, by na pływalniach, basenach, w SPA, saunach i innych miejscach umożliwiających łatwiejsze zarażenie się grzybicą, przestrzegać kilku prostych zasad. Chodzi między innymi o używanie własnego ręcznika oraz przyrządów higienicznych, zakładanie klapków, unikanie wypożyczania obuwia, dobieranie wygodnego obuwia dostosowanego do pogody i pory roku, codzienne wymienianie bielizny, dokładne mycie stóp.
Objawy grzybicy stóp - jak wygląda grzybica na stopach?
Objawy chorób grzybiczych są najczęściej bardzo łatwe do rozpoznania, co ułatwia wykrycie choroby. Widać je gołym okiem, a zmiany na skórze pojawiają się na całych stopach. Dlatego też wyróżnia się często grzybice nóg, ze szczególnym podziałem na miejsce, które obejmuje choroba - jak na przykład grzybica palców u nóg i międzypalcowa, grzybica podeszwowa, grzybica pięt.
Zasadniczo każdy rodzaj infekcji grzybiczej stóp wyróżnia się podobnymi objawami, chociaż różni się ich zaostrzenie - dla przykładu objawy grzybicy podeszwowej to charakterystyczny świąd oraz zaczerwienienie skóry. Symptomy odróżniające ten rodzaj grzybicy od innych rodzajów, to pękające pęcherze.
Do typowych objawów grzybicy stóp należą zmiany grzybicze na palcach, na grzbiecie i podeszwie stopy; naskórek zaatakowanej stopy staje się lekko białawy i delikatnie wilgotny, widoczne są również zaczerwienione, swędzące obszary, w których może zbierać się płyn surowiczy. Częsty objaw grzybicy stóp to także wysypka oraz nieprzyjemny zapach. Szczególnie dobrze widoczna jest grzybica między palcami, gdzie należy szukać pierwszych zmian skórnych wywołanych przez infekcję.
W przypadku grzybicy paznokcia, zmiany to widoczne gołym okiem przebarwienia płytki paznokcia. Na początku charakteryzują się one brązową i żółtą barwą, w trakcie rozwoju choroby przechodząc w czerń. Palec zakażonego paznokcia staje się z czasem bolesny i szczególnie wrażliwy na nacisk (również noszonych butów). W końcowej fazie infekcji płytka paznokcia zaczyna odchodzić od łożyska paznokcia.
Leczenie grzybicy stóp i grzybicy paznokci
Grzybice to uciążliwe choroby, które są dość trudne do leczenia - głównie ze względu na swoją tendencję do nawracania.
Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, z grzybicą warto walczyć już od momentu zauważenia pierwszych objawów.
Leczenie grzybicy stóp jest tym łatwiejsze, im szybciej podejmie się go chory.
W większości przypadków wcześnie wykrytej grzybicy stopy czy grzybicy paznokcia, wystarczy odpowiednio dobrana przez dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu maść. Maści tego rodzaju najczęściej stosuje się raz lub dwa razy dziennie, na przykład na noc. Grzybica bezpośrednio łączy się z wilgocią, dlatego przed aplikacją maści należy dokładnie osuszyć skórę stopy. Po nasmarowaniu stopy trzeba pamiętać o tym, by dokładnie umyć ręce, by nie przenieść infekcji na dłonie.
Leczenie wspomagać będzie przestrzeganie wcześniej wymienionych zasad - takich jak chociażby noszenie odpowiednich skarpetek.
Jeśli jednak maści zawiodą, należy skonsultować się z dermatologiem, który przepisze leki ustne. Jedynie w wyniku naprawdę zaniedbanej grzybicy może zaistnieć konieczność chirurgicznej ingerencji, np. w celu usunięcia zainfekowanego paznokcia.
Cierpiąc na grzybicę, należy zawsze pamiętać o tym, iż jest to choroba bardzo zaraźliwa.
Nie można narażać na jej efekty innych domowników, dlatego w domu powinno nosić się klapki, także pod prysznicem. Po prysznicu czy kąpieli powinno się także zwrócić uwagę na dokładną dezynfekcję wanny lub kabiny.
Warto także rozważyć wyrzucenie obuwia, w którym chodziło się w trakcie grzybicy stopy. Chociaż istnieją nowoczesne techniki reklamowane jako zwalczające grzyby (takie jak ozonowanie), ich skuteczność nie zawsze jest pełna, co oznaczać może nawroty choroby.