leczenie astmy
2 min. czytania

Leczenie astmy

Nieprawidłowe leczenie astmy bądź jej ciężkie postaci często prowadzą do niewydolności oddechowej. Jak zatem skutecznie walczyć z tą chorobą?

 1. Strona główna
 2. /Twoje zdrowie
 3. /Co leczymy
 4. /Leczenie astmy

Leczenie astmy

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Zarejestruj się

Czym jest astma?

Mianem astmy określa się heterogenną (wielopostaciową) chorobę związaną z przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych. Występujące objawy charakteryzuje odmienny stopień nasilenia dla każdego z pacjentów. Symptomy mogą rozwijać się nagle lub powoli narastać. Nieprawidłowe leczenie czy ciężkie postaci astmy często prowadzą do niewydolności oddechowej, która może skończyć się hospitalizacją pacjenta.

kaszel spowodowany astmą

Objawy astmy

Astma, nazywana czasem dychawicą oskrzelową, to schorzenie, które dotyka ludzi w zróżnicowanym wieku. O ile jednak najmłodsi czasem wyrastają z choroby, o tyle ludzie starsi najczęściej muszą radzić sobie z nią do końca swojego życia. Właśnie dlatego warto nauczyć się rozpoznawać objawy astmy, do których należą między innymi:

 • skrócenie oddechu
 • trudności oddechowe w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego
 • kaszel
 • „świszczący” oddech
 • ból i uczucie ucisku na klatkę piersiową

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, zgłoś się do lekarza, gdyż nieleczona astma może zagrażać zdrowiu. Swoją wizytę możesz zarezerwować już dziś dzięki Jutro Medical. Umów wizytę.

Leczenie astmy

Astma oskrzelowa to jedna z chorób, które leczy się objawowo.

Nie da się z niej całkowicie wyleczyć, jednak skutecznie można zwalczać jej objawy, uniemożliwiając tym samym pojawienie się ataków astmy.

Po zdiagnozowaniu astmy lekarz prowadzący zarekomenduje odpowiedni plan leczenia – jego przestrzeganie umożliwia cieszenie się z życia bez obaw o zdrowie.

Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze metody leczenia astmy.

Inhalatory

Leki wziewne to jedne z najczęściej przepisywanych sposobów radzenia sobie z astmą. Dzięki temu, że dostarczają lek bezpośrednio do płuc chorego, szybko poprawiają jego stan. Zasadniczo rozróżnia się dwa typy inhalatorów:

 • prewencyjne, które zawierają sterydy przeznaczone do codziennego użytku. Pomagają redukować stany astmatyczne, a brane regularnie – całkowicie likwidują wszelkie objawy choroby.
 • zwalniające, do stosowania w trakcie ataku astmy. Zawarte w nich leki poszerzają drogi oddechowe, ułatwiając przepływ powietrza, a tym samym oddychanie. Powinno używać się ich jedynie w nagłych przypadkach i po konsultacji z lekarzem.
Bezpłatna przychodnia stacjonarnie i na Twoim telefonie
Telefon z aplikacją Jutro Medical

Tabletki i inne rodzaje leczenia

Alternatywą dla inhalatorów pozostają często tradycyjne tabletki. Działają one rozkurczowo na mięśnie w okolicach dróg oddechowych, umożliwiając łatwiejsze oddychanie. Aby działały skutecznie, konieczne jest ich codzienne przyjmowanie.

W przypadku wyjątkowo ciężkiej astmy stosuje się także leki sterydowe w tabletkach oraz leki iniekcyjne, które należy przyjmować stosunkowo rzadziej, niż inne metody leczenia.

Należy pamiętać, że o konkretnej metodzie farmakoterapii powinien decydować lekarz.

Zobacz też:

Choroby przewlekłe

Migotanie przedsionków (arytmia)

Migotanie przedsionków (arytmia) to groźna choroba, która objawia się zaburzeniem prawidłowego rytmu serca u pacjenta. Wyjaśniamy, jakie są jej najczęstsze objawy.

Skórne

Czyrak

Czyrak to bolesna zmiana skórna powodowana przez gronkowca złocistego. Prawidłowe leczenie czyraka zależy do właściwego rozpoznania choroby.

Zdrowie psychiczne

Nerwica

Nerwica to choroba niszcząca relacje pacjenta z otoczeniem. Sprawdź jak prawidłowo diagnozować i leczyć nerwicę.

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru. Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.