leczenie-astmy-top-banner
2 min. czytania

Leczenie astmy

Nieprawidłowe leczenie astmy bądź jej ciężkie postaci często prowadzą do niewydolności oddechowej. Jak zatem skutecznie walczyć z tą chorobą?

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Leczenie astmy

Leczenie astmy

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Czym jest astma?

Mianem astmy określa się heterogenną (wielopostaciową) chorobę związaną z przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych. Występujące objawy charakteryzuje odmienny stopień nasilenia dla każdego z pacjentów. Symptomy mogą rozwijać się nagle lub powoli narastać. Nieprawidłowe leczenie czy ciężkie postaci astmy często prowadzą do niewydolności oddechowej, która może skończyć się hospitalizacją pacjenta.

kaszel spowodowany astmą

Objawy astmy

Astma, nazywana czasem dychawicą oskrzelową, to schorzenie, które dotyka ludzi w zróżnicowanym wieku. O ile jednak najmłodsi czasem wyrastają z choroby, o tyle ludzie starsi najczęściej muszą radzić sobie z nią do końca swojego życia. Właśnie dlatego warto nauczyć się rozpoznawać objawy astmy, do których należą między innymi:

  • skrócenie oddechu
  • trudności oddechowe w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego
  • kaszel
  • „świszczący” oddech
  • ból i uczucie ucisku na klatkę piersiową

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, zgłoś się do lekarza, gdyż nieleczona astma może zagrażać zdrowiu. Swoją wizytę możesz zarezerwować już dziś dzięki Jutro Medical. Umów wizytę.

Leczenie astmy

Astma oskrzelowa to jedna z chorób, które leczy się objawowo.

Nie da się z niej całkowicie wyleczyć, jednak skutecznie można zwalczać jej objawy, uniemożliwiając tym samym pojawienie się ataków astmy.

Po zdiagnozowaniu astmy lekarz prowadzący zarekomenduje odpowiedni plan leczenia – jego przestrzeganie umożliwia cieszenie się z życia bez obaw o zdrowie.

Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze metody leczenia astmy.

Inhalatory

Leki wziewne to jedne z najczęściej przepisywanych sposobów radzenia sobie z astmą. Dzięki temu, że dostarczają lek bezpośrednio do płuc chorego, szybko poprawiają jego stan. Zasadniczo rozróżnia się dwa typy inhalatorów:

  • prewencyjne, które zawierają sterydy przeznaczone do codziennego użytku. Pomagają redukować stany astmatyczne, a brane regularnie – całkowicie likwidują wszelkie objawy choroby.
  • zwalniające, do stosowania w trakcie ataku astmy. Zawarte w nich leki poszerzają drogi oddechowe, ułatwiając przepływ powietrza, a tym samym oddychanie. Powinno używać się ich jedynie w nagłych przypadkach i po konsultacji z lekarzem.

Tabletki i inne rodzaje leczenia

Alternatywą dla inhalatorów pozostają często tradycyjne tabletki. Działają one rozkurczowo na mięśnie w okolicach dróg oddechowych, umożliwiając łatwiejsze oddychanie. Aby działały skutecznie, konieczne jest ich codzienne przyjmowanie.

W przypadku wyjątkowo ciężkiej astmy stosuje się także leki sterydowe w tabletkach oraz leki iniekcyjne, które należy przyjmować stosunkowo rzadziej, niż inne metody leczenia.

Należy pamiętać, że o konkretnej metodzie farmakoterapii powinien decydować lekarz.

Zobacz też:

Astma i alergie

Astma

Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych. Objawy mogą narastać powoli, mogą także pojawić się nagle. Jak na nie zareagować?

Astma i alergie

Alergia pokarmowa

Coraz częściej dochodzi do występowania alergii pokarmowych. Są one reakcją układu immunologicznego na określone substancje pokarmowe.

Astma i alergie

Alergia

W większości przypadków alergie ograniczają się do objawów nie tyle groźnych, ile irytujących. Jednak w niektórych przypadkach uczulenie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.