niestrawnosc
4 min. czytania

Niestrawność

Ból brzucha, uczucie pełności... Problemy z niestrawnością dotykają ogromną liczbę osób na całym świecie. Jak sobie z nimi radzić?

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Niestrawność

Niestrawność

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Dyspepsja, nazywana powszechnie niestrawnością, jest często występującą dolegliwością obejmującą swoim działaniem układ trawienny. Objawia się szerokim wachlarzem symptomów związanych z bólem brzucha, a przyczyny jej powstawania bywają różne. Właśnie z uwagi na to - warto przyjrzeć się tej przypadłości bliżej, pamiętając o tym, że nie należy jej lekceważyć i bagatelizować. Niestrawność, tak jak wiele innych chorób, może wskazywać na inne problemy zdrowotne o zdecydowanie bardziej poważnym charakterze.

Niestrawność - typy dyspepsji

Istnieje kilka rodzajów dyspepsji, które stanowią jednocześnie określenie przyczyn powstawania przypadłości. Rozróżnia się dwa główne typy niestrawności: czynnościową i wtórną (organiczną).

Dyspepsja organiczna powodowana jest występującymi problemami współistniejącymi, takimi jak np. zapalenie żołądka, zapalenie jelit i inne choroby układu pokarmowego.

Dyspepsja czynnościowa wynika z przyczyn takich jak ogólna zła jakość nawyków żywieniowych, nadwrażliwość układu pokarmowego, reakcja polekowa.

Niestrawność, bóle brzucha, biegunki? Zbadaj się bez skierowania i bez kolejek!
Kup pakiet badań

Objawy przejedzenia - jak rozpoznać niestrawność?

Niestrawność objawia się wieloma symptomami, z których większość można uznać za mało charakterystyczne. Cechą wspólną różnych typów niestrawności jest jednak to, że swoim działaniem obejmują układ pokarmowy, co z kolei przekłada się na objawy.

Jednym z głównych symptomów niestrawności jest ból brzucha, umiejscowiony najczęściej w okolicach żołądka, poniżej jego, lub w okolicach mostka. Dyspepsja przejawia się także nudnościami, uczuciem pełności w żołądku, zgagą, wymiotami, przykrym zapachem oddechu i posmakiem w ustach, biegunką.

Należy zauważyć, że symptomy dyspepsji mogą utrzymywać się przez tygodnie czy miesiące, pojawiać się po każdym posiłku, lub jedynie po tych najbardziej obfitych. Właśnie dlatego trudno jest odpowiedzieć na pytanie - ile trwa niestrawność?
To kwestia indywidualna, na która warto zwracać uwagę, by móc ułatwić stawianie diagnozy dotyczącej tej przypadłości.

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, zgłoś się do lekarza, gdyż nieleczona niestrawność może zagrażać zdrowiu. Swoją wizytę możesz zarezerwować już dziś dzięki Jutro Medical. Zarejestruj się.

Przyczyny dyspepsji

Dużym kłopotem związanym z dyspepsją jest fakt, że łatwo pomylić ją z innymi, często poważniejszymi chorobami.

Problemy z układem pokarmowym mogą oznaczać na przykład grypę żołądkową, która w odróżnieniu od niestrawności - cechuje się krótkim, ale gwałtownym przebiegiem. Także zapalenie jelit pokrywa się częścią objawów z niestrawnością - tę chorobę wyróżniają natomiast przypadki krwi w kale, co pozwala wykluczyć zwyczajną niestrawność. Innym przykładem może być wywołująca dolegliwości żołądkowe Salmonella.

Co w takim razie powoduje niestrawność? Bardzo często odpowiada za nią refluks, choroby wrzodowe, nałogi takie jak alkohol i papierosy, nieodpowiednio dobrana dieta, a także choroby nowotworowe. Jako powody niestrawności wymienia się również cukrzycę, problemy z tarczycą, chorobę Leśniowskiego-Crohna, zapalenie trzustki, zapalenie żołądka.

Na całe szczęście - przynajmniej z częścią wymienionych powyżej problemów zdrowotnych można poradzić sobie we własnym zakresie!

Diagnozowanie niestrawności

Na pierwszy rzut oka nie zawsze łatwo jest stwierdzić - co dokładnie powoduje niestrawność?

Właśnie dlatego by dokładnie rozpoznać przyczyny dyspepsji, lekarze często przystępują do badań charakterystycznych dla innych schorzeń układu pokarmowego; ból, nudności, wymioty i biegunka mogą stanowić objawy wielu różnych chorób. Dlatego, po wykonanym wcześniej wywiadzie lekarskim, nierzadko lekarz może wykonać USG jamy brzusznej, badanie endoskopowe, gastroskopię albo kolonoskopię. Alternatywą pozostają także badania krwi. Dzięki temu łatwo można rozpoznać powody pojawiania się niepokojących objawów.

Leczenie dyspepsji - zioła na niestrawność i inne sposoby

W zależności od powodu powstawania problemu - z niestrawnością można sobie radzić korzystając z dobrodziejstw natury.

Za przykład mogą posłużyć tu herbaty ziołowe, mogące skutecznie łagodzić objawy niestrawności. Walcząc z niestrawnością, warto wzbogacić domowe zapasy ziół o miętę, dziurawiec, koper włoski czy kwiat nagietka.

Dobre skutki przynosi także soda zmieszana z wodą. Soda dzięki swoim właściwościom jest w stanie neutralizować kwasy żołądkowe, co pozwala na skuteczne zwalczanie niestrawności.

Również dietę uznać można za sposób na walkę z niestrawnością. Istnieje kilka rozwiązań, które w tym zakresie umożliwiają walkę z niestrawnością i jej objawami. Poszukując domowego sposobu na odbijanie (stanowiące jeden z objawów niestrawności) można na przykład zdecydować się na częstsze spożywanie posiłków w mniejszych ilościach. Dieta dostosowana do potrzeb osoby cierpiącej na niestrawność powinna zawierać lekkostrawne posiłki; oznacza to konieczność zrezygnowania ze smażonych potraw, postawienie na zupy, warzywa i ryby kosztem mięsnych potraw.

herbata ziołowa jako sposób na niestrawność

Niestrawność - leczenie przypadłości

Niestrawność z powodzeniem leczyć można za pomocą dostępnych w aptece leków, z których wiele zakupić można bez recepty. Działają one na kilka różnych sposobów - rozkurczająco (zmniejszając ból), wspomagając wydzielanie żółci (co ułatwia trawienie), zobojętniająco (co pomaga usuwać efekty zgagi i refluksu).

Dostępne leki na niestrawność mają na celu usuwać efekty dyspepsji - jeśli jednak utrzymują się one pomimo ich stosowania, należy skonsultować się z lekarzem.

Brak oczekiwanych rezultatów leczenia często wynika w przypadku niestrawności z tego, że jest ona jedynie objawem, a nie źródłem problemu. Właśnie z tego powodu nie warto lekceważyć nawet najbardziej błahych objawów dotyczących układu pokarmowego. W przypadku wielu poważnych chorób, niestrawność jest jednym z pierwszych objawów. Regularne badania i rozważne podejście do podobnych sygnałów może zaowocować szybkim rozwiązaniem kłopotów zdrowotnych.

Zobacz też:

Pokarmowe

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to zdiagnozowane zaburzenia psychiczne, które charakteryzują się brakiem równowagi w relacji pacjent - jedzenie.

Pokarmowe

Nudności

Jakie czynniki powodują nudności? Kiedy jest to tylko dolegliwość, a kiedy mamy do czynienia z niepokojącym objawem poważnego schorzenia?

Pokarmowe

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa to dość częsta dolegliwość układu pokarmowego, która ma podłoże wirusowe. Jak ograniczyć ryzyka zarażenia i w jaki sposób sobie z nią radzić?