wypadanie-wlosow-top-banner
6 min. czytania

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to problem, który dotyka ogromnej liczby osób na całym świecie. Co może powodować nadmierne wypadanie włosów i jak zapobiegać ich utracie?

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Cykl życia włosa - dlaczego wypadają włosy?

Mówi się, że przeciętnie na głowie każdego człowieka znajduje się około 100 000 włosów. Każdy z nich jest na jakimś etapie swojego cyklu rozwoju. Włosy, które dopiero rosną, znajdują się w fazie anagenu, która trwać może nawet do kilku lat. Po niej następuje faza katagenu, w której włos zatrzymuje swój dalszy rozrost. W telogenie, czyli ostatniej fazie, włos umiera i ostatecznie opuszcza skórę głowy. Taka kolej rzeczy jest zupełnie naturalna - o ile tylko nie traci się nadmiernej ilości włosów.

Ilość wypadających włosów - kiedy reagować?

50, 100 a może 200 włosów w ciągu dnia - jaka jest granica ilości wypadających włosów, po przekroczeniu której można bezwzględnie określić istnienie problemu nadmiernego gubienia włosów?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale łatwa; najrozsądniej jest założyć, że na powody do zaniepokojenie powinna wskazywać przekroczona osobista norma utraconych włosów. By jednak wyrobić sobie podobną normę - należy przez dłuższy czas kontrolować ilość traconych włosów.

Oceniając ile włosów pozostaje na szczotce, grzebieniu, poduszce czy brodziku lub wannie - można w przybliżeniu określić ilość włosów, których stratę można uznać za osobistą normę. Jeśli zauważy się rosnącą ilość wypadających włosów - można mówić o wypadaniu zbyt dużej ilości włosów. W takiej sytuacji, nim rozpocznie się farmakoterapię, warto znaleźć przyczynę problemu.

kobieta przeczesuje palcami włosy

Powody wypadania włosów

Wypadanie włosów to naturalna kolej rzeczy. Powody do niepokoju pojawiają się jednak w chwili, gdy ilość wypadających włosów przekroczy ich przyrost.

Niestety - znalezienie przyczyny problemu nie zawsze należy do najprostszych. Za nienaturalne łysienie mogą odpowiadać naprawdę zróżnicowane dolegliwości. Części z nich łatwo zaradzić, innym - wprost przeciwnie.

Stres to czynnik, który odpowiada za powstawanie wielu różnorodnych chorób i dolegliwości. Okazuje się, że ważną rolę odgrywa także w przedwczesnym łysieniu.

Łysienie plackowate, bo o nim mowa, dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To choroba o przewlekłym, zapalnym charakterze, objawiająca się plackowatymi zmianami na skórze głowy - skąd pochodzi jej nazwa. Chociaż pełna geneza łysienia plackowatego nie jest znana, podkreśla się aspekt psychologiczny w rozwoju choroby. Niszczy ona mieszki włosowe, w skrajnych przypadkach atakując nie tylko samą skórę głowy.

Inną przyczyną nadmiernego wypadania włosów u kobiet i mężczyzn (u których występuje częściej) jest łojotokowe zapalenie skóry. To przewlekła i nawracająca choroba skóry, która charakteryzuje się złuszczeniem naskórka skóry głowy, a nieleczona - jest w stanie doprowadzić do trwałych zmian skórnych w formie przeczosów i przerzedzeń włosów.

Jednym z najczęstszych powodów przedwczesnej utraty włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe, które w większości przypadków uwarunkowane jest genetyką chorego. Objawia się łysieniem w okolicach skroni (u mężczyzn) oraz na szczycie głowy (u kobiet). Linia włosów w okolicach czoła ulega stopniowemu wycofaniu, a przerzedzenia z czasem obejmują także czubek głowy, ostatecznie mogąc prowadzić do całkowitego wyłysienia.

Kolejną przyczyną wypadania włosów może być nieodpowiednia dieta i wynikające z niej niedobory witamin i minerałów. Czasem za łysienie odpowiadają problemy gastryczne, zaburzenia odżywiania (np. bulimia czy anoreksja) - efekt pozostaje jednak ten sam. Brak odpowiednich składników odżywczych w organizmie prowadzić może do wielu chorób - w tym także do utraty włosów.

Wypadające garściami włosy mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, łącznie z ewentualną chorobą nowotworową. Nagła utrata dużej ilości włosów może łączyć się również z leczeniem, przez które przechodzi chory; w przypadku chemioterapii utrata włosów należy do spodziewanych efektów, trzeba jednak pamiętać o tym, iż jest to strata tymczasowa.

Łysienie wywołać mogą także zmiany grzybicze skóry głowy, toczeń i inne choroby.

Zatrucie różnorodnymi substancjami stanowi kolejną przyczynę utraty włosów; metale ciężkie i opary szkodliwych środków chemicznych mogą wywołać reakcje organizmu w postaci wypadania włosów.

Za przyspieszone wypadanie włosów odpowiadają także urazy mechaniczne oraz chemiczne.

Zła fryzura, używanie nieodpowiednich szczotek, grzebieni, gumek do włosów, podrażnienia włosów poprzez zbyt częste stosowanie farb, kosmetyków, wreszcie przesuszenie czy przypalenie włosów suszarką- czynniki te mogą prowadzić do osłabienia włosa i jego utraty. Także wypadanie włosów latem powiązane jest z przyczynami chemicznymi - oprócz działania atmosferycznego (wyższe temperatury i promienie słońca), włosy wystawione są również na działanie chloru czy soli, których obecność gwarantują kąpiele w basenach czy morzu.

Innym przykładem przyczyny odpowiedzialnej za wypadanie włosów mogą być zmiany hormonalne. Zaobserwować można je na przykład krótko po ciąży, kiedy z uwagi na spadek poziomu estrogenów - włosu mają tendencję do tymczasowego wypadania.

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, zgłoś się do lekarza. Swoją wizytę możesz zarezerwować już dziś dzięki Jutro Medical. Zarejestruj się bezpłatnie.

Diagnozowanie problemów związanych z wypadaniem włosów

Istnieje wiele metod, które pozwalają potwierdzić lub wykluczyć stawianą diagnozę dotyczącą powodu nadmiernego wypadania włosów i przedwczesnego łysienia.

Jednym z podstawowych sposobów oceny jakości włosa jest badanie mikroskopowe, które umożliwia ocenę stanu włosów.

W diagnostyce stosuje się też trychogram. Jest to rodzaj niezwykle dokładnego badania mikroskopowego, pozwalającego ocenić ilość włosów w poszczególnych fazach rozwoju włosa.

Kolejną alternatywą jest biopsja skóry głowy - bywa szczególnie pomocna w określaniu łysienia androgenowego.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Leczenie wypadania włosów to temat równie rozbudowany, co kwestia poszukiwania uniwersalnej przyczyny przedwczesnego łysienia.

Właśnie dlatego odpowiedź na pytanie o to, co stosować na wypadanie włosów, nie należy do łatwych. By wdrożyć skuteczną terapię, należy najpierw zdiagnozować przyczynę. Pomoże w tym lekarz pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje również do odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie potwierdzić ewentualną diagnozę.

Opisane powyżej przyczyny wypadania włosów w większości przypadków stanowią choroby i dolegliwości, które można skutecznie leczyć. Dobranie odpowiedniej diety, przyswojenie zasad dbania o włosy - to najbardziej podstawowe z czynności, których można podjąć się, by wyeliminować częste powody wypadania włosów.

W innych przypadkach konieczne są bardziej złożone formy terapii - dobra wiadomość jest jednak taka, że wiele z opisanych wcześniej problemów można wyleczyć. Dotyczy to na przykład łojotokowego zapalenia skóry czy grzybicy.

szczotka, suszarka i inne akcesoria do stylizacji włosów

Oprócz tego istnieje wiele sposobów na to, by wzmocnić włosy i skórę głowy. Popularne i skuteczne są na przykład wcierki, maski i odżywki do włosów, które pozwalają na pielęgnacje i wzmocnienie włosów. Dobierając podobne kosmetyki warto oczywiście zwrócić uwagę na skład, rezygnując z produktów, które zawierają w sobie silikony, parabeny czy nadmiar sztucznych konserwantów i barwników. Pamiętać należy o tym, że nawet szampon można dobrać do osobistych preferencji - mowa tu nie tylko o jakości składników, ale także na przykład o poziomie pH produktu, który ma wpływ na skórę głowy, a przez nią - także na włosy. Wszystkie preparaty wzmacniające włosy i poprawiające ich jakość potrzebują jednak czasu, by zacząć działać, o czym trzeba pamiętać, by uniknąć rozczarowania brakiem natychmiastowych efektów.

Próbując wzmocnić włosy, nie należy zapominać o domowych metodach. Decydując się na zakup kosmetyków do włosów sięga się po te, które obfitują w naturalne składniki; co stanowi najlepszy argument za tym, by samodzielnie przygotować oparte o zioła wcierki do włosów. Szałwia, pokrzywa, a przede wszystkim sok z czarnej rzepy - to doskonale znane, naturalne składniki, których pozytywny wpływ na włosy jest powszechnie znany.

Odwrotnością metod naturalnych są inwazyjne formy terapii wypadania włosów. W tym przypadku mowa o przeszczepie włosów, który w niektórych sytuacjach pozostaje jednym z niewielu faktycznych rozwiązań.

Zobacz też:

Skórne

Alergia skórna

Zaczerwieniona, swędząca skóra? To może być objaw alergii skórnej. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na jej temat.

Skórne

Czyrak

Czyrak to bolesna zmiana skórna powodowana przez gronkowca złocistego. Prawidłowe leczenie czyraka zależy do właściwego rozpoznania choroby.

Skórne

Kiła

Kiła, znana także jako syfilis, to jedna z najczęściej przenoszonych chorób drogą płciową. Jak się przed nią zabezpieczać i jak ją leczyć?

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.