Konsultacja medyczna jest teraz możliwa nie tylko stacjonarnie, ale również online. Niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na wizytę w placówce medycznej, czy przez Internet, może liczyć na recepty online. Czym jest taka cyfrowa recepta i w jaki sposób lekarz wystawia ją pacjentowi?
E-receptę wystawia lekarz w ramach udzielania porady lekarskiej - także w formie online. Dzięki temu, korzystając z aplikacji Jutro Medical, e-receptę można otrzymać bez wychodzenia z domu, w zaledwie kilka minut.
Po wystawieniu recepty pacjent (który wcześniej powinien odpowiednio skonfigurować swoje Internetowe Konto Pacjenta) otrzymuje specjalną wiadomość SMS z kodem oraz maila z receptą. W Jutro Medical staramy się jeszcze uprościć sposób wystawiania e-recepty; zamiast osobnych SMSów i maili, receptę wystawioną przez naszego lekarza znajdziesz w zakładce aplikacji "Moje zdrowie".
Czym jest e-recepta i recepta online?
Jak się okazuje recepta online i e-recepta to dwa zupełnie inne pojęcia. Recepta przez Internet jest dokumentem, który sporządza się po konsultacji lekarskiej, jaka miała miejsce wirtualnie w sieci lub telemedycznie. Wystawiają je przychodnie, które funkcjonują zdalnie – taki dokument jest w pełni legalny i tożsamy z papierową wersją konsultacji medycznej. Z kolei e-recepta to recepta bez wychodzenia z domu – dokument elektroniczny, który upoważnia pacjenta do wykupienia leków, jakie się na nim znajdują.
Zalety korzystania z e-recepty
E-recepta to przede wszystkim wolność wyboru, którą zyskuje pacjent. To od Ciebie zależy gdzie i kiedy zrealizujesz wystawioną przez lekarza receptę - przyjmie ją każda apteka w Polsce. Receptę elektroniczną łatwo jest także przedłużyć. Jest to możliwe na przykład za pomocą aplikacji Jutro Medical. W przypadku potrzeby przedłużenia recepty konieczna jest odpowiednia dokumentacja medyczna - na przykład wypis ze szpitala lub informacja od lekarza specjalisty, zawierająca nazwę choroby wraz z kodem ICD10.
Co ważne, e-receptę może wykupić każdy, kto dysponuje kodem recepty oraz numerem PESEL pacjenta, na którego dane e-recepta została wystawiona. Oznacza to, że w przypadku choroby realizacją recepty może zająć się osoba trzecia, na przykład członek rodziny - a sam pacjent nie musi opuszczać nie tylko domu, ale nawet samego łóżka.
Podobnie jak w przypadku e-skierowań i e-zwolnień: e-recepty nie można zgubić. Znaleźć można ją nie tylko na mailu, Internetowym Koncie Pacjenta, ale także w aplikacji Jutro Medical.
Dodatkową zaletą e-recepty jest jej czytelność. Uszkodzenie recepty, takie jak na przykład rozmazany tusz długopisu, zalanie papieru czy nieczytelny charakter pisma, nie będą dłużej stały na przeszkodzie w zrealizowaniu recepty na potrzebny lek.
E-recepta gwarantuje także szereg innych drobnych udogodnień, takich jak sprawdzenie dawek oraz leków przepisanych Twoim dzieciom (do 18 roku życia), a także możliwość odebrania kolejnej recepty bez konieczności odbywania wizyty w gabinecie lekarskim (w przypadku choroby przewlekłej).
Kto może odebrać e-receptę?
E-receptę może wykupić zarówno osoba, dla której została ona wystawiona, jak i inne osoby, które dysponują kodem e-recepty oraz numerem PESEL pacjenta, dla którego dana e-recepta została wystawiona. Numer PESEL nie widnieje na wydruku informacyjnym e-recepty, zatem jeśli prosisz kogoś bliskiego o odbiór leków w aptece za Ciebie, przekaż mu także swój PESEL.
Przedłużenie recepty elektronicznej jest równie proste, co jej wystawienie po raz pierwszy. Wystarczy zlecić ponowne wystawienie leków lub przedłużenie ważności recepty online pisząc na naszym czacie w aplikacji.
Ryzyko, że pacjent otrzyma niewłaściwie przepisany lek, jest wręcz zerowe. Farmaceuta w aptece także nie musi się zastanawiać nad tym, jaki lek został wystawiony, ponieważ specjalista sporządza tę listę komputerowo. Z kolei pacjent wie, jak dawkować przepisane leki. Może też wykupić je w dowolnej aptece i sprawdzić historię wystawionych już recept cyfrowych w zakładce "Wystawione e-recepty".