3 min. czytania

E-recepta

E-recepta to usprawniona, elektroniczna wersja klasycznej recepty - niemożliwa do zgubienia, łatwa do wystawienia, dostępna zawsze w zasięgu ręki.

  1. Strona główna
  2. /Usługi
  3. /E-recepta

E-recepta

Konsultacja medyczna jest teraz możliwa nie tylko stacjonarnie, ale również online. Niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na wizytę w placówce medycznej, czy przez Internet, może liczyć na recepty online. Czym jest taka cyfrowa recepta i w jaki sposób lekarz wystawia ją pacjentowi?

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Pobierz aplikację

Jak działa e-recepta?

E-receptę wystawia lekarz w ramach udzielania porady lekarskiej - także w formie online. Dzięki temu, korzystając z aplikacji Jutro Medical, e-receptę można otrzymać bez wychodzenia z domu, w zaledwie kilka minut.

Po wystawieniu recepty pacjent (który wcześniej powinien odpowiednio skonfigurować swoje Internetowe Konto Pacjenta) otrzymuje specjalną wiadomość SMS z kodem oraz maila z receptą. W Jutro Medical staramy się jeszcze uprościć sposób wystawiania e-recepty; zamiast osobnych SMSów i maili, receptę wystawioną przez naszego lekarza znajdziesz w zakładce "Wystawione e-recepty".

Bezpłatna przychodnia stacjonarnie i na Twoim telefonie

Czym jest e-recepta i recepta online?

Jak się okazuje recepta online i e-recepta to dwa zupełnie inne pojęcia. Recepta przez Internet jest dokumentem, który sporządza się po konsultacji lekarskiej, jaka miała miejsce wirtualnie w sieci lub telemedycznie. Wystawiają je przychodnie, które funkcjonują zdalnie – taki dokument jest w pełni legalny i tożsamy z papierową wersją konsultacji medycznej. Z kolei e-recepta to recepta bez wychodzenia z domu – dokument elektroniczny, który upoważnia pacjenta do wykupienia leków, jakie się na nim znajdują.

Zalety korzystania z e-recepty

E-recepta to przede wszystkim wolność wyboru, którą zyskuje pacjent. To od Ciebie zależy gdzie i kiedy zrealizujesz wystawioną przez lekarza receptę - przyjmie ją każda apteka w Polsce. Receptę elektroniczną łatwo jest także przedłużyć. Jest to możliwe na przykład za pomocą aplikacji Jutro Medical. W przypadku potrzeby przedłużenia recepty konieczna jest odpowiednia dokumentacja medyczna - na przykład wypis ze szpitala lub informacja od lekarza specjalisty, zawierająca nazwę choroby wraz z kodem ICD10.

Co ważne, e-receptę może wykupić każdy, kto dysponuje kodem recepty oraz numerem PESEL pacjenta, na którego dane e-recepta została wystawiona. Oznacza to, że w przypadku choroby realizacją recepty może zająć się osoba trzecia, na przykład członek rodziny - a sam pacjent nie musi opuszczać nie tylko domu, ale nawet samego łóżka.

Podobnie jak w przypadku e-skierowań i e-zwolnień: e-recepty nie można zgubić. Znaleźć można ją nie tylko na mailu, Internetowym Koncie Pacjenta, ale także w aplikacji Jutro Medical.

Dodatkową zaletą e-recepty jest jej czytelność. Uszkodzenie recepty, takie jak na przykład rozmazany tusz długopisu, zalanie papieru czy nieczytelny charakter pisma, nie będą dłużej stały na przeszkodzie w zrealizowaniu recepty na potrzebny lek.

E-recepta gwarantuje także szereg innych drobnych udogodnień, takich jak sprawdzenie dawek oraz leków przepisanych Twoim dzieciom (do 18 roku życia), a także możliwość odebrania kolejnej recepty bez konieczności odbywania wizyty w gabinecie lekarskim (w przypadku choroby przewlekłej).

recepta w telefonie, e-recepta, jutro medical

Kto może odebrać e-receptę?

E-receptę może wykupić zarówno osoba, dla której została ona wystawiona, jak i inne osoby, które dysponują kodem e-recepty oraz numerem PESEL pacjenta, dla którego dana e-recepta została wystawiona. Numer PESEL nie widnieje na wydruku informacyjnym e-recepty, zatem jeśli prosisz kogoś bliskiego o odbiór leków w aptece za Ciebie, przekaż mu także swój PESEL.

Przedłużenie e-recepty

Przedłużenie recepty elektronicznej jest równie proste, co jej wystawienie po raz pierwszy. Wystarczy zlecić ponowne wystawienie leków lub przedłużenie ważności recepty online pisząc na naszym czacie w aplikacji.

Ryzyko, że pacjent otrzyma niewłaściwie przepisany lek, jest wręcz zerowe. Farmaceuta w aptece także nie musi się zastanawiać nad tym, jaki lek został wystawiony, ponieważ specjalista sporządza tę listę komputerowo. Z kolei pacjent wie, jak dawkować przepisane leki. Może też wykupić je w dowolnej aptece i sprawdzić historię wystawionych już recept cyfrowych w zakładce "Wystawione e-recepty".

Zobacz też:

Usługi

Szczepienia przeciw COVID-19

Szczepienie to najpewniejszy sposób ochrony przed zarażeniem się koronawirusem. Zobacz, jak możesz umówić się na szczepienie w naszej przychodni.

Usługi

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Dostęp do POZ ma każda z osób, która jest ubezpieczona w ramach NFZ. To pierwszy punkt kontaktu pacjenta z systemem opieki zdrowotnej.

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego - numer księgi rejestrowej: 000000228431

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.