e-skierowanie-top-banner
3 min. czytania

E-skierowanie

E-skierowanie jest elektroniczną formą skierowania na badania w ramach dalszej diagnostyki lub leczenia, w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, finansowanej przez NFZ.

  1. Strona główna
  2. /Usługi
  3. /E-skierowanie

E-skierowanie

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Bardzo często w ramach POZ to lekarze pierwszego kontaktu mają sposobność wystawiać skierowania, które pokierują pacjentów do lekarzy specjalistów - w ramach dalszej diagnostyki lub leczenia. Nie inaczej jest w Jutro Medical! Dlaczego pacjenci coraz chętniej decydują się na skierowanie w formie online i jakie badania można wykonać wręczając ten dokument?

E-skierowanie - nowe możliwości

Do niedawna zdobycie skierowania możliwe było tylko poprzez osobistą wizytę u lekarza. Od 8 stycznia 2021 roku, w wyniku pandemii COVID-19, sposób wystawiania skierowań uległ zmianie. E-skierowanie pełni tę samą funkcję co klasyczne skierowanie, jednak jego nowoczesna forma stanowi udogodnienie dla pacjentów, którzy mogą je otrzymać bez wychodzenia z domu.

E-skierowanie gwarantuje pełną obsługę skierowania na leczenie w formie online; lekarz może wystawić skierowanie swojemu pacjentowi poprzez konsultację online czy telewizytę. E-skierowanie wystawione w ten sposób zostanie udostępnione w Internetowym Koncie Pacjenta.

W Jutro Medical e-skierowania wystawiane są za pomocą naszej aplikacji.

Pacjenci dzięki aplikacji mogą kontaktować się z lekarzem w celu omówienia swoich problemów zdrowotnych. E-skierowanie wystawione przez naszych lekarzy dostępne jest nie tylko w Internetowym Koncie Pacjenta, ale także z poziomu naszej aplikacji.

lekarz rodzinny Jutro Medical wystawia e-skierowanie

Zalety i korzystanie z e-skierowań

W trakcie trzeciej fali zachorowań na COVID-19, oczywistą zaletą e-skierowania była możliwość bezpiecznego odebrania go bez wychodzenia z domu. To jednak nie wszystkie mocne strony tego rozwiązania!

Jak działa e-skierowanie? Lekarz wystawia je w systemie, a system nadaje mu czterocyfrowy kod. Pacjent otrzymuje ten kod na swój smartfon, adres e-mail bądź jak w przypadku Jutro Medical - gotowe skierowanie może odnaleźć na czacie w aplikacji. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim to zwolnienie z obowiązku dostarczenia skierowania osobiście w terminie 14 dni. Zamiast tego, wystarczy podczas rejestracji telefonicznej w poradni specjalistycznej podać 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL.

E-skierowanie niweluje także szansę na zgubienie dyspozycji - zawsze można znaleźć je w aplikacji Jutro Medical, w zakładce "Moje zdrowie".

Możliwość odebrania e-skierowania bez narażania się na zachorowanie przez wizytę w przychodni to bez wątpienia duży plus telewizyty - jednak warto pamiętać także o oszczędności czasu, której nie trzeba spędzać w kolejkach czy w drodze do przychodni, by uzyskać skierowanie.

Jak działa e-skierowanie?

E-skierowanie działa na podstawie wystawionego przez lekarza kodu e-skierowania. Lekarz wystawia skierowanie w systemie, a system nadaje mu czterocyfrowy kod e-skierowania. Pacjent otrzymuje ten kod na swój smartfon, adres e-mail bądź jak w przypadku Jutro Medical - gotowe skierowanie może odnaleźć na czacie w aplikacji. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim to zwolnienie z obowiązku dostarczenia skierowania osobiście w terminie 14 dni. Zamiast tego, wystarczy podczas rejestracji telefonicznej w poradni specjalistycznej podać 4-cyfrowy kod oraz podstawowe dane pacjenta, jak na przykład numer PESEL. Dostęp do skierowania jest prosty, co gwarantuje, że zawsze jest ono pod ręką, w wybranej przez pacjenta formie - w ramach aplikacji Jutro Medical, pliku PDF, na IKP.

E-skierowanie niweluje także szansę na zgubienie dyspozycji - zawsze można znaleźć je w aplikacji Jutro Medical lub IKP.

Możliwość odebrania e-skierowania bez narażania się na zachorowanie przez wizytę w przychodni lub innej placówce ochrony zdrowia, to bez wątpienia duży plus telewizyty - jednak warto pamiętać także o oszczędności czasu, której nie trzeba spędzać w kolejkach czy w drodze do przychodni, by uzyskać skierowanie. Oszczędność czasu jest szczególnie ważna w przypadku pilnych świadczeń medycznych - dostęp do nich ułatwia właśnie e-skierowanie. Brak wydruku informacyjnego gwarantuje też oszczędność papieru, a co za tym idzie - ochronę środowiska.

Na jakie badania mogą być wystawiane e-skierowania?

Przychodnia online, w której dostępna jest konsultacja medyczna przez Internet (wizyta online), umożliwia otrzymanie skierowania cyfrowego na następujące badania:

  • szpitalne,
  • specjalistyczne ambulatoryjne,
  • endoskopowe przewodu pokarmowego,
  • medycyny nuklearnej,
  • tomografii komputerowej,
  • rezonans magnetyczny,
  • echokardiograficzne płodu

Badanie elektroniczne nie zawsze jest możliwe, gdy pacjent przychodzi z e-skierowaniem. Dotyczy to leczenia psychiatrycznego, sanatoryjnego, rehabilitacji, a także programów lekowych.

Zobacz też:

Usługi

Tabletka "dzień po"

Konsultacja online w Jutro Medical pozwala Ci na szybkie uzyskanie tabletki "dzień po". Dowiedz się więcej o antykoncepcji awaryjnej.

Usługi

Lekarz rodzinny na NFZ

Czy lekarz rodzinny to internista? Czym się zajmuje lekarz tej specjalizacji i na co możesz liczyć odwiedzając Jutro Medical? Przeczytaj!

Usługi

Lekarz internista na NFZ

Internista zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób narządów wewnętrznych. Dowiedz się więcej o tej specjalizacji!

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.