Bardzo często w ramach POZ to lekarze pierwszego kontaktu mają sposobność wystawiać skierowania, które pokierują pacjentów do lekarzy specjalistów - w ramach dalszej diagnostyki lub leczenia. Nie inaczej jest w Jutro Medical! Dlaczego pacjenci coraz chętniej decydują się na skierowanie w formie online i jakie badania można wykonać wręczając ten dokument?
E-skierowanie - nowe możliwości
Do niedawna zdobycie skierowania możliwe było tylko poprzez osobistą wizytę u lekarza. Od 8 stycznia 2021 roku, w wyniku pandemii COVID-19, sposób wystawiania skierowań uległ zmianie. E-skierowanie pełni tę samą funkcję co klasyczne skierowanie, jednak jego nowoczesna forma stanowi udogodnienie dla pacjentów, którzy mogą je otrzymać bez wychodzenia z domu.
E-skierowanie gwarantuje pełną obsługę skierowania na leczenie w formie online; lekarz może wystawić skierowanie swojemu pacjentowi poprzez konsultację online czy telewizytę. E-skierowanie wystawione w ten sposób zostanie udostępnione w Internetowym Koncie Pacjenta.
W Jutro Medical e-skierowania wystawiane są za pomocą naszej aplikacji.
Pacjenci dzięki aplikacji mogą kontaktować się z lekarzem w celu omówienia swoich problemów zdrowotnych. E-skierowanie wystawione przez naszych lekarzy dostępne jest nie tylko w Internetowym Koncie Pacjenta, ale także z poziomu naszej aplikacji.
Zalety i korzystanie z e-skierowań
W trakcie trzeciej fali zachorowań na COVID-19, oczywistą zaletą e-skierowania była możliwość bezpiecznego odebrania go bez wychodzenia z domu. To jednak nie wszystkie mocne strony tego rozwiązania!
Jak działa e-skierowanie? Lekarz wystawia je w systemie, a system nadaje mu czterocyfrowy kod. Pacjent otrzymuje ten kod na swój smartfon, adres e-mail bądź jak w przypadku Jutro Medical - gotowe skierowanie może odnaleźć na czacie w aplikacji. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim to zwolnienie z obowiązku dostarczenia skierowania osobiście w terminie 14 dni. Zamiast tego, wystarczy podczas rejestracji telefonicznej w poradni specjalistycznej podać 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL.
E-skierowanie niweluje także szansę na zgubienie dyspozycji - zawsze można znaleźć je w aplikacji Jutro Medical, w zakładce "Moje zdrowie".
Możliwość odebrania e-skierowania bez narażania się na zachorowanie przez wizytę w przychodni to bez wątpienia duży plus telewizyty - jednak warto pamiętać także o oszczędności czasu, której nie trzeba spędzać w kolejkach czy w drodze do przychodni, by uzyskać skierowanie.
Jak działa e-skierowanie?
E-skierowanie działa na podstawie wystawionego przez lekarza kodu e-skierowania. Lekarz wystawia skierowanie w systemie, a system nadaje mu czterocyfrowy kod e-skierowania. Pacjent otrzymuje ten kod na swój smartfon, adres e-mail bądź jak w przypadku Jutro Medical - gotowe skierowanie może odnaleźć na czacie w aplikacji. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim to zwolnienie z obowiązku dostarczenia skierowania osobiście w terminie 14 dni. Zamiast tego, wystarczy podczas rejestracji telefonicznej w poradni specjalistycznej podać 4-cyfrowy kod oraz podstawowe dane pacjenta, jak na przykład numer PESEL. Dostęp do skierowania jest prosty, co gwarantuje, że zawsze jest ono pod ręką, w wybranej przez pacjenta formie - w ramach aplikacji Jutro Medical, pliku PDF, na IKP.
E-skierowanie niweluje także szansę na zgubienie dyspozycji - zawsze można znaleźć je w aplikacji Jutro Medical lub IKP.
Możliwość odebrania e-skierowania bez narażania się na zachorowanie przez wizytę w przychodni lub innej placówce ochrony zdrowia, to bez wątpienia duży plus telewizyty - jednak warto pamiętać także o oszczędności czasu, której nie trzeba spędzać w kolejkach czy w drodze do przychodni, by uzyskać skierowanie. Oszczędność czasu jest szczególnie ważna w przypadku pilnych świadczeń medycznych - dostęp do nich ułatwia właśnie e-skierowanie. Brak wydruku informacyjnego gwarantuje też oszczędność papieru, a co za tym idzie - ochronę środowiska.
Na jakie badania mogą być wystawiane e-skierowania?
Przychodnia online, w której dostępna jest konsultacja medyczna przez Internet (wizyta online), umożliwia otrzymanie skierowania cyfrowego na następujące badania:
- szpitalne,
- specjalistyczne ambulatoryjne,
- endoskopowe przewodu pokarmowego,
- medycyny nuklearnej,
- tomografii komputerowej,
- rezonans magnetyczny,
- echokardiograficzne płodu
Badanie elektroniczne nie zawsze jest możliwe, gdy pacjent przychodzi z e-skierowaniem. Dotyczy to leczenia psychiatrycznego, sanatoryjnego, rehabilitacji, a także programów lekowych.