e-zwolnienie-top-banner
2 min. czytania

E-zwolnienie

E-zwolnienie to elektroniczna forma usprawiedliwienia nieobecności pacjenta w pracy z przyczyn zdrowotnych. Można je otrzymać bez wychodzenia z domu.

  1. Strona główna
  2. /Usługi
  3. /E-zwolnienie

E-zwolnienie

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Zwolnienie lekarskie online może pomóc szybciej otrzymać receptę i niezbędne dokumenty, które prześle się pracodawcy np. e-mailem. Elektroniczne zwolnienie lekarskie staje się coraz popularniejsze, gdyż można je uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać odpowiedniego specjalistę przez Internet, umówić się na konsultację online i poprosić o takie zwolnienie. Czy faktycznie wystawienie zaświadczenia online L4 jest tak wygodne? Jakie są walory e-zwolnienia lekarskiego?

Czym jest e-zwolnienie?

Zwolnienie online wystawia się standardowo od 1 grudnia 2018 roku. Niezależnie od tego, jaka jest specjalizacja lekarza, doktor sam przesyła elektroniczne zaświadczenie do pracodawcy swojego pacjenta. Warunkiem musi być jednak założony profil przełożonego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Konsultacja lekarska online, której wynikiem jest wystawienie zaświadczenia L4, wymaga od lekarza przesłania tegoż zwolnienia również do systemu ZUS.

Jeśli chcesz otrzymać zwolnienie elektroniczne, będąc pracownikiem, który się rozchorował, nie trzeba udawać się do prywatnego gabinetu lekarskiego. Wystarczy umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego. L4 na telefon to dobre rozwiązanie, jeśli potrzebny jest wydruk zwolnienia dla pracodawcy. Przydaje się najczęściej wtedy, gdy przełożony nie ma swojego profilu w systemie PUE.

telefon z profilem pacjenta w aplikacji Jutro Medical

Jak działa elektroniczne zwolnienie lekarskie?

E-zwolnienie musi posiadać PESEL pacjenta, a system, na którym pracuje specjalista, pobiera ze swojej bazy danych inne informacje teleadresowe. Na dokumencie L4 przez Internet nie widnieje NIP, którym posługuje się pracodawca – ta informacja nie jest wymagana. Pracownik nie musi zgłaszać się do swojego przełożonego, by wyjaśnić, jak długo będzie na zwolnieniu. Nie jest również potrzebna papierowa wersja L4. Doktor przesyła e-zwolnienie lekarskie do pracodawcy w ramach wspomnianego systemu PUE.

Zalety e-ZLA

E-zwolnienie to przede wszystkim duża ulga w obowiązkach pacjenta, który nie musi umawiać się na wizytę do lekarza stacjonarnego, licząc na możliwie bliski wolny termin, ani dostarczać zwolnienia do pracodawcy czy ZUS; za podobne zadania odpowiada Platforma Usług Elektronicznych. Dzięki niej proces dostarczenia zwolnienia do pracodawcy odbywa się w pełni automatycznie.

Możliwość zgubienia zwolnienia nie istnieje! - w momencie podpisania zwolnienia lekarskiego przez lekarza, automatycznie pojawia się ono w systemie PUE. Korzystając z naszej aplikacji, e-zwolnienie masz zawsze pod ręką - bezpiecznie zapisane w zakładce "Konsultacje" oraz "Moje zdrowie".

Jak sprawdzić e-zwolnienie? Po prostu otworzyć aplikację Jutro Medical lub zaloguj się do swojego profilu w systemie PUE. Nie trzeba mieć Internetowego Konta Pacjenta (IKP), by sprawdzić taki dokument.

Co z e-zwolnieniem po ustaniu zatrudnienia? – lekarz nie przesyła go już do szefa pacjenta. Szczególnie jeśli w systemie PUE widnieje informacja, że pacjent już nie pracuje tam, gdzie dotychczas był zatrudniony.

Zobacz też:

Usługi

Tabletka "dzień po"

Konsultacja online w Jutro Medical pozwala Ci na szybkie uzyskanie tabletki "dzień po". Dowiedz się więcej o antykoncepcji awaryjnej.

Usługi

Lekarz rodzinny na NFZ

Czy lekarz rodzinny to internista? Czym się zajmuje lekarz tej specjalizacji i na co możesz liczyć odwiedzając Jutro Medical? Przeczytaj!

Usługi

Lekarz internista na NFZ

Internista zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób narządów wewnętrznych. Dowiedz się więcej o tej specjalizacji!

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.