pacjentka i lekarz rodzinny w gabinecie przychodni jutro medical
3 min. czytania

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Podstawowa Opieka Zdrowotna jest pierwszym miejscem kontaktu pacjenta z systemem opieki zdrowotnej, do którego ma dostęp każdy ubezpieczony w NFZ.

 1. Strona główna
 2. /Usługi
 3. /Podstawowa Opieka Zdrowotna

Podstawowa Opieka Zdrowotna

POZ to często stosowany skrót, pod którym kryje się Podstawowa Opieka Zdrowotna. Jest to termin niezwykle ważny; jego znaczenie powinien przyswoić każdy, kto interesuje się swoim zdrowiem oraz elementami systemu opieki zdrowotnej. Czym w praktyce jest Podstawowa Opieka Zdrowotna i w jaki sposób w Jutro Medical realizujemy jej założenia?

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Zarejestruj się

Podstawowa Opieka Zdrowotna - co to takiego?

Podstawowa Opieka Zdrowotna to jedna z najważniejszych części systemu opieki zdrowotnej. To właśnie w ramach POZ możemy korzystać ze świadczeń zdrowotnych, rehabilitacyjnych czy diagnostycznych. Podstawowa Opieka Zdrowotna gwarantuje każdemu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ - niezależnie od miejsca zamieszkania czy innych czynników - dostęp do wybranego przez niego lekarza. W Jutro Medical czekają na Ciebie wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, którzy działają w ramach POZ jako lekarze pierwszego kontaktu.

POZ - wybór lekarza pierwszego kontaktu

W ramach POZ każdy ma prawo wybrać lekarza POZ czy pielęgniarkę POZ, do których zwróci się w konkretnej potrzebie zdrowotnej. Deklarację wybranych specjalistów złożyć można w preferowanej przychodni, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Prawo do bezpłatnej zmiany lekarza, położnej czy pielęgniarki przysługuje każdemu ubezpieczonemu dwa razy do roku. Wyjątkiem są sytuacje, w których konieczność zmiany lekarza czy pielęgniarki występuje z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego, np. z powodu zaprzestania udzielania świadczeń POZ przez wybranego lekarza pierwszego kontaktu. W takich przypadkach ubezpieczony może wybrać nowego lekarza, obchodząc rokroczny limit.

W Jutro Medical lekarz pierwszego kontaktu czeka na Ciebie zarówno w naszej przychodni NFZ położonej w Warszawie na ulicy Powązkowskiej 44, jak i w formie zawsze dostępnej konsultacji online.

Gwarancja opieki zdrowotnej w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Lekarz pierwszego kontaktu to pierwszy szczebel w walce z każdą chorobą, dolegliwością, bólem. W ramach POZ dostępny jest on od poniedziałku do piątku, od 8 do 18. W dni ustawowo wolne od pracy oraz noce, opieka POZ świadczona jest w godzinach od 8 do 18. Oznacza to, że w przypadku choroby - wizyta w przychodni powinna zaowocować udzieleniem pomocy natychmiast lub w ustalonym, uzgodnionym z Tobą terminie.

Bezpłatna przychodnia stacjonarnie i na Twoim telefonie
Telefon z aplikacją Jutro Medical

Zakres działań lekarza pierwszego kontaktu

Specjalista wybrany na lekarza pierwszego kontaktu to lekarz, który w większości przypadków będzie pierwszą osobą diagnozującą chorobę pacjenta - będzie on także odpowiadał za opracowanie planu jej leczenia.

W praktyce oznacza to, że zakres działania lekarza pierwszego kontaktu jest naprawdę szeroki!

W Jutro Medical lekarze pierwszego kontaktu, pracujący w ramach POZ, mogą m.in.:

 • skierować Cię na badania krwi
 • skierować chorego do specjalisty, w tym na badania specjalistyczne takie jak np. gastroskopia czy kolonoskopia
 • upoważnić chorego do skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych
 • diagnozować i leczyć depresję
 • przedłużać antykoncepcję oraz wystawiać receptę na tabletkę “dzień po”
 • kwalifikować do szczepień; nie tylko tych na COVID-19, ale również na choroby takie jak grypa
 • rozpoznawać i leczyć niedoczynność tarczycy, bez konieczności korzystania z usług lekarza specjalisty
 • wystawiać skierowania na każde potrzebne badania (zarówno te refundowane przez NFZ, jak i te znajdujące się poza programem refundacji)
 • udzielać pomocy w formie porady online
 • wystawiać e-Skierowanie, e-Receptę czy e-Zwolnienie
bezpłatna aplikacja jutro Medical na ekranie telefonu

Zalety Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Jutro Medical

POZ w Jutro Medical to przede wszystkim gwarancja kompleksowej ochrony zdrowia. Wybierając naszych lekarzy pierwszego kontaktu, decydujesz się nie tylko na fizyczną przychodnię, ale także na opiekę online, dostępną zawsze w zasięgu Twojej ręki. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz pierwszego kontaktu zawsze jest przy Tobie - niezależnie od tego, czy akurat masz możliwość odwiedzić przychodnię, czy nie.

Zobacz też:

Usługi

Padaczka

W jaki sposób zdiagnozować padaczkę i jak zachować udzielając pomocy osobie w trakcie napadu padaczkowego? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Usługi

Cytomegalia

Cytomegalia to zespół groźnych chorób wywoływanych przez cytomegalowirus. W tym artykule wyjaśniamy kto jest zagrożony infekcją i jaki wpływ ma choroba na nasze zdrowie.

Usługi

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa, czyli tzw. choroba niedokrwienna serca, jest jednym z najczęstszych schorzeń w grupie przewlekłych chorób serca. Sprawdź jej objawy i zasady leczenia w naszym artykule.

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.