swiad-odbytu-top-banner
4 min. czytania

Świąd odbytu

Świąd odbytu należy do problemów wstydliwych, często przyczyniając się tym samym do złego samopoczucia psychicznego chorych.

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Świąd odbytu

Świąd odbytu

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Zbadaj się bez skierowania! Wykonaj pakiet badań "Prosta strawa"
Kup pakiet

Przyczyny świądu odbytu

Przyczyny upierdliwego swędzenia każdej części ciała mogą być naprawdę różnorodne – nie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku świądu odbytu. Do najczęstszych przyczyn swędzenia odbytu należą:

  • infekcje okolicy odbytu – najczęściej natury grzybiczej lub bakteryjnej
  • choroba hemoroidalna – hemoroidy to nic innego jak struktury naczyniowe odbytu kontrolujące wydalanie. W przypadku stanu chorobowego wypełniają się krwią, utrudniając załatwianie się, powodując ból i pieczenie
  • problemy skórne – takie jak na przykład egzema i inne przypadłości dermatologiczne, które mogą pojawiać się na całym ciele, także w pobliżu odbytu
  • alergie – wypryski i podrażnienia spowodowane na przykład spożyciem nieodpowiednich pokarmów
  • odparzenia odbytu – występujące najczęściej u osób spędzających wiele godzin siedząc lub leżąc
  • pasożyty – na przykład owsiki, stanowiące częstą przyczynę swędzenia odbytu w nocy

Grzybica odbytu – ważna przyczyna świądu

Na szczególną uwagę w przypadku świądu zasługują infekcje grzybicze. Przyczyną ich powstawania na odbycie mogą być infekcje jelit, grzybica przeniesiona z narządów płciowych, lub nieodpowiednia higiena chorego. Wpływ na powstawanie grzybicy odbytu mają także czynniki charakterystyczne również dla innych infekcji grzybiczych, takie jak: cukrzyca, nadmierna otyłość, problemy hormonalne.

Do objawów grzybicy odbytu należy pieczenie oraz swędzenie odbytu – w przypadku zaniedbania leczenia, może on przerodzić się w uporczywy ból.

W leczeniu grzybicy odbytu sprawdzają się środki przeciwgrzybicze oraz, w formie maści lub kremów, leki łagodzące objawy. Konieczna jest również zmiana zachowań prowadzących do grzybicy, czyli np. zmiana nawyków seksualnych czy szczególna dbałość o higienę.

grzybica odbytu i inne przyczyny świądu odbytu

Objawy świądu odbytu

Objawy świądu odbytu określa w zasadzie sama nazwa grupy schorzeń, które powodują swędzenie odbytu. W zależności od przyczyn, świąd odbytu może wyróżniać się zróżnicowanymi objawami, do których niezwykle często zalicza się jednak zaczerwieniony odbyt (szczególnie u dziecka), swędzenie odbytu po wypróżnianiu, pieczenie odbytu, dyskomfort i podrażnienie.

Należy zwrócić uwagę na to, że świąd odbytu to tak naprawdę objaw sam w sobie – na jego podstawie najczęściej określa się konkretny problem, który powoduje swędzenie odbytu u mężczyzn, kobiet czy dzieci.

Właśnie dlatego, w przypadku świądu, szczególnie ważna jest szczera rozmowa z lekarzem. Wywiad z pacjentem, dotyczący między innymi tego kiedy zaczęły się problemy, w jakich sytuacjach się nasilają, jakie objawy zauważono, stanowi świetny początek drogi wiodącej do celnego zdiagnozowania choroby. Lekarz, na podstawie pytań o nawyki higieniczne czy aktualną dietę chorego, może z dużym prawdopodobieństwem ocenić rodzaj przypadłości wywołującej swędzenie odbytu, jeszcze zanim zleci specjalistyczne badania, które nie we wszystkich przypadkach bywają konieczne.

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, zgłoś się do lekarza, gdyż nieleczony świąd odbytu może zagrażać zdrowiu. Swoją wizytę możesz zarezerwować już dziś dzięki Jutro Medical. Skonsultuj się z lekarzem.

Leczenie świądu odbytu

Zakłada się, że wiele przypadków świądu rozwiązać można zmianą nawyków (np. zmniejszeniem ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej) oraz przykładaniem szczególnej uwagi do kwestii higieniczny osobistej. Często z pomocą przyjdą także domowe sposoby leczenia świądu odbytu, jak chociażby tak zwane nasiadówki, czyli specjalnie przygotowane kąpiele wzbogacone o naturalne zioła, korę dębu, rumianek.

Oprócz tego niezwykle często stosuje się kremy o właściwościach przeciwgrzybiczych przepisywane przez lekarza np. Clotrimazolum.

O ile Clotrimazolum sprawdza się w przypadku świądu odbytu powodowanego infekcjami, o tyle inne leki wykorzystuje się do leczenia innych przyczyn świądu. Terapia swędzenia odbytu każdorazowo dobrana jest do konkretnego i indywidualnego przypadku.

Ulgę w swędzeniu odbytu mogą przynieść także różnego rodzaju maści, żele oraz kremy, w szczególności te łagodzące objawy oraz przeciwzapalne. Maści z antybiotykiem, stosowane w niektórych przypadkach, przepisuje na podstawie diagnozy lekarz. Maści stosuje się powszechnie nie tylko na infekcje grzybicze, ale też np. wszawicę. Znane ze skuteczności są również maści na alergię, maści na owrzodzenia.

W przypadku objawów, które utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem, który pozwoli ustalić przyczynę przypadłości, a w oparciu o tę wiedzę – przygotować skuteczne sposoby leczenie świądu odbytu.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świądu odbytu?

Pytając o to, czy świąd odbytu można wyleczyć, należy najpierw zadać sobie pytanie o to, co powoduje kłopoty objawiające się swędzeniem odbytu, pieczeniem, bólem.

W wielu przypadkach leczenie świądu zależy nie tylko od prędkości reakcji chorego na przypadłość, ale również od samych przyczyn. Założyć można jednak, że w przypadku szybkiego zgłoszenia się do lekarza, wiele przyczyn świądu odbytu można wyleczyć!

Pamiętaj, aby nie diagnozować swojego problemu samemu. Zacznij od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Jutro Medical umożliwia Ci kontakt z lekarzem zarówno poprzez aplikację, jak i stacjonarnie w przychodni.

Do przyczyn świądu należą między innymi infekcje grzybicze czy bakteryjne, choroby pasożytnicze, hemoroidalne, odparzenia czy problemy dermatologiczne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że rozwinięte formy chorób wywołujących świąd odbytu leczy się z trudem, a część z nich charakteryzuje się tendencją do nawracania.

Zobacz też:

Pokarmowe

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to zdiagnozowane zaburzenia psychiczne, które charakteryzują się brakiem równowagi w relacji pacjent - jedzenie.

Pokarmowe

Nudności

Jakie czynniki powodują nudności? Kiedy jest to tylko dolegliwość, a kiedy mamy do czynienia z niepokojącym objawem poważnego schorzenia?

Pokarmowe

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa to dość częsta dolegliwość układu pokarmowego, która ma podłoże wirusowe. Jak ograniczyć ryzyka zarażenia i w jaki sposób sobie z nią radzić?