O istnieniu błędnika najczęściej przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy zaczyna on niewłaściwie funkcjonować. Niewyraźnie słyszysz, a Twój świat wiruje? To może być uszkodzony błędnik!

Zaburzenia błędnika
Często nie mamy świadomości, jak bardzo zaburzenia działania błędnika wpływają na komfort naszego życia. Sprawdź niepokojące objawy i sposób leczenia.
- Strona główna
- /Twoje zdrowie
- /Co leczymy
- /Zaburzenia błędnika
Zaburzenia błędnika
Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady
Wizyty u lekarza rodzinnego stacjonarnie i online
Uzyskaj porady lekarskie, recepty i skierowania, zwolnienia
Bezpłatna usługa w ramach ubezpieczenia NFZ
Co to jest błędnik?
Błędnikiem nazywa się ucho wewnętrzne, które pełni ważną rolę w odbieraniu wrażeń słuchowych oraz odpowiada za utrzymanie równowagi. Dzieli się on na błędnik kostny i błoniasty. Pierwszy z nich to przestrzeń zbudowana z jam i kanałów, w której znajduje się drugi z nich - błoniasty, odpowiedzialny za słuch i równowagę. Ten natomiast składa się z narządu ślimakowego i przedsionkowego.
Jak działa błędnik?
Podczas spoczynku impulsy pochodzące z zakończeń nerwowych zlokalizowanych w prawym i lewym narządzie przedsionkowym równoważą się. Przy zmianie pozycji ciała (wstawanie, siadanie) równowaga ta zostaje zachwiana - pod wpływem naturalnego bodźca, nie powinno dojść do zaburzeń działania pracy błędnika.
Pierwsze objawy zaburzenia działania błędnika
Skąd można wiedzieć, że ma się problemy z błędnikiem? Pierwsze objawy to zawroty głowy - nagłe i silne. Mogą dawać o sobie znać przy otwartych i zamkniętych oczach oraz w różnych pozycjach - nie tylko podczas wstawania, ale także gdy leżymy lub siedzimy. Dodatkowo pojawiają się trudności w utrzymaniu równowagi, czy “zapadanie się ziemi pod nogami”.
Przy zaburzeniu pracy błędnika, charakterystycznym objawem jest oczopląs, czyli nagły, niekontrolowany ruch gałek ocznych przy zmianie pozycji. Ponadto może wystąpić światłowstręt, szum w uszach, nudności i wymioty.
W przypadku niepokojących objawów zachęcamy do kontaktu z nami. W Jutro Medical oferujemy badania diagnostyczne, które bez problemu wykonasz w jednej z naszych nowoczesnych przychodni.
Jakie choroby powodują zaburzenia pracy błędnika?
Choroby błędnika mogą wynikać z jego wstrząśnienia lub zapalenia. Najbardziej charakterystycznymi przyczynami są:
- Kinetoza (choroba lokomocyjna) - podczas jazdy różnymi środkami transportu, mózg otrzymuje impulsy z narządu wzroku i słuchu odnośnie zmiany otoczenia, jednak błędnik nie wychwytuje informacji o zmianach pozycji ciała. Objawia się ona nudnościami, wymiotami, sennością i bólami głowy.
- Choroba Meniere'a - jest ona bardzo rzadka. Jej przyczyną jest gromadzenie się i wzrost ciśnienia endolimfy (płynu wypełniającego błędnik błoniasty ucha) w błędniku.
- Zapalenie błędnika - ostre zapalenie ucha wewnętrznego. Objawia się bólem głowy i ucha, problemami ze słuchem oraz zaburzeniami równowagi. Później mogą do tego dojść nudności, wymioty a także oczopląs o różnym natężeniu. Zwykle przyczyną zapalenia jest osłabienie systemu obronnego organizmu (gdy z ucha środkowego do wewnętrznego dostaną się drobnoustroje).
- Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego - jest to stan zapalny VIII nerwu czaszkowego, unerwiającego dwa narządy zmysłów w uchu wewnętrznym - ślimakowy (słuchu) i przedsionkowy (równowagi). Może do niego dojść na skutek infekcji wirusowej (związanej z przechodzeniem świnki, odry czy różyczki).
- Guzy kąta mostkowo-móżdżkowego - zaczyna się od jednostronnego osłabienia słuchu, świstu i szumów w uszach oraz zaburzeń równowagi. Kiedy stadium choroby jest już zaawansowane, następują zaburzenia mowy, chrypka, występuje możliwość zachłystywania się, dyzartrii oraz dysgrafii. Rodzajem tego typu guza jest nerwiak nerwu słuchowego.
- Otoskleroza - związana jest z błędnikiem kostnym. Przy tym zapaleniu powstaje nieprawidłowa kostnina, unieruchamiająca podstawę trzeciej kosteczki słuchowej - strzemiączka.
Diagnozowanie zaburzeń pracy błędnika
Rozpoznanie zaczyna się od wywiadu z pacjentem. Następnie przeprowadza się próby kaloryczne, czyli pobudzenie błędników ciepłą, a następnie zimną wodą. W tym czasie obserwuje się i ocenia ruch gałek ocznych. Inne badania to m.in.:
- badania audiometryczne (badanie słuchu),
- ENG (elektronystagmografia) oraz VNG (videonystagmografia) - badania potencjałów elektrycznych w czasie oczopląsu.
Leczenie zaburzeń działania błędnika
U większości przypadków wystarczy tylko leczenie farmakologiczne, ale możliwe, że niezbędna okaże się także interwencja chirurgiczna. Chorym podaje się leki przeciwhistaminowe albo wstrzykuje się kortykosteroid lub gentamycynę bezpośrednio do jamy bębenkowej. Przeważnie podawanie leków przynosi pozytywne rezultaty u większości pacjentów. Nie wszystkim objawom chorobowym ze strony błędnika da się zapobiec, ale można je złagodzić.
Leczenie domowymi sposobami NIE jest wskazane.
Niezmiernie istotne jest, aby pamiętać, że nieleczone schorzenia błędnika mogą prowadzić do głuchoty - częściowej lub całkowitej. Dlatego tak ważne są prawidłowo prowadzone działania profilaktyczne.
Pełną diagnostykę oraz inne świadczenia przysługujące Ci w ramach podstawowej opieki zdrowotnej możesz wykonać w jednej z naszych przychodni! Kliknij "Zarejestruj się" i zyskaj dostęp do nowoczesnych form leczenia już dziś.
Zobacz też:
Zdrowie psychiczne
Depresja
Depresja może dotknąć osobę w każdym wieku. Dowiedz się więcej o objawach, rodzajach i sposobach leczenia tej choroby.
Zdrowie psychiczne
Ataki paniki
Ataki paniki to przypadłość na którą cierpi prawie 10% społeczeństwa. Jak rozpoznać napad paniki i jak sobie z nim radzić? Wyjaśniamy!
Zdrowie intymne i seksualne
Rzeżączka
U mężczyzn i kobiet rzeżączka daje różne objawy. Jakie symptomy powinny sugerować wizytę u lekarza? Więcej informacji w artykule.
Przekonaj się, jak wygląda opieka zdrowotna przyszłości
Poważnie traktujemy Twoje dobre samopoczucie. Pomożemy Ci nie tylko zarządzać problemami zdrowotnymi, ale też wyposażymy Cię w wiedzę i wskazówki, których potrzebujesz, aby dokonać pozytywnych zmian w kwestii zdrowia.
Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.
Czytaj więcejWszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.