Zapalenie pęcherza dotyczy głównie kobiet, z powodu budowy anatomicznej, a konkretnie małej odległości pomiędzy ujściem wewnętrznym cewki moczowej a przedsionkiem pochwy i odbytu. Dzięki temu bakterie mogą łatwiej przedostać się do pęcherza moczowego. Objawy obejmują przykładowo takie dolegliwości jak: ból, pieczenie podczas oddawania moczu, parcie na mocz oraz jego częste oddawanie. Dowiedz się jakie są przyczyny powstania infekcji i sprawdź sposoby na łagodzenie uciążliwych objawów.
- Strona główna
- /Twoje zdrowie
- /Co leczymy
- /Zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza – przyczyny
U zdrowego człowieka, drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. W niektórych sytuacjach dochodzi jednak do wniknięcia drobnoustrojów, a następnie do ich namnażania. Dostanie się bakterii do pęcherza jest główną przyczyną tzw. zakażenia układu moczowego.
W większości takich przypadków dochodzi do rozpoznania zapalenia pęcherza moczowego. Znacznie poważniejsze jest jednak zakażenie spowodowane wniknięciem bakterii przez moczowód do nerek - następuje wówczas rozwój ich odmiedniczkowego zapalenia.
W jaki sposób bakterie dostają się do układu moczowego?
Przyczyn jest wiele, są to m.in.:
- przeniesienie bakterii, głównie pałeczki okrężnicy - Escherichia coli (aż 90% przypadków) z okolic odbytu do cewki moczowej,
- stosunek płciowy - podczas kontaktu seksualnego dochodzi niekiedy do otarcia błony śluzowej cewki, co również prowadzi do rozmnażania zarazków. Rozwojowi bakterii sprzyja także przepocenie i przegrzanie okolic intymnych.
- nieprawidłowa higiena.
Poza bakteryjnymi infekcjami, które są głównymi przyczynami zapalenia pęcherza moczowego, do stanu zapalnego mogą doprowadzić również:
- podrażnienie okolic cewki,
- stosowanie tamponów,
- antykoncepcja dopochwowa,
- długotrwałe stosowanie cewnika,
- aktywność seksualna,
- niepełne lub nieprawidłowe opróżnianie pęcherza w wyniku ciąży i połogu lub spowodowane przez guz,
- powikłania innych chorób, np. zakażenia nerek, cukrzycy, nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego, kamienie nerkowe, urazy rdzenia kręgowego.
Częstotliwość występowania zapalenia pęcherza
Zakażenia układu moczowego są częste u kobiet. W ciągu życia u jednej na 5 z nich wystąpi chociaż jeden raz. Jest to 50 razy częściej niż w przypadku zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn.
Zapalenie pęcherza u dzieci
W przypadku zakażenia pęcherza moczowego u dzieci, częściej chorują dziewczynki, z wyjątkiem wieku niemowlęcego. Wówczas problem ten dotyczy częściej chłopców. Wynika to z powszechnego występowania u nich wad rozwojowych układu moczowego. Po ukończeniu 1. roku życia sytuacja ta się odwraca, a objawy zakażenia częściej notuje się u dziewcząt.
Zapalenie pęcherza w ciąży
Kiedy dojdzie do zapalenia pęcherza u kobiety ciężarnej, może to grozić szeregiem powikłań, takich jak przedwczesny poród, czy mała masa urodzeniowa noworodka.
Przeczytaj również: Depresja poporodowa - jak skutecznie z nią walczyć
Zapalenia pęcherza - objawy
Typowymi przejawami zapalenia pęcherza moczowego są:
- ból i pieczenie lub kłucie w czasie oddawania moczu,
- parcie na pęcherz i dyskomfort w podbrzuszu ,
- częste oddawanie moczu bardzo małymi porcjami,
- mocz ciemny, mętny, o zmienionym zapachu,
- krwiomocz,
- stany podgorączkowe i gorączka,
- ból w podbrzuszu,
- ogólne złe samopoczucie.
W przypadku wystąpienia objawów infekcji pęcherza lub jego zakażenia bądź w razie jego podejrzenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Pomoże to jak najszybciej wdrożyć niezbędne leczenie. Wyjątek stanowi zapalenie pęcherza moczowego u kobiet o charakterze nawracającym, które same mogą rozpocząć odpowiednie leczenie.
Rozpoznanie i diagnostyka ostrego zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza najczęściej można rozpoznać po charakterystycznych dla niego objawach. Na podstawie badań, które wykonują co roku eksperci z Narodowego Instytutu Leków, ustalane są wytyczne, na temat tego jakie antybiotyki powinno stosować się w określonych sytuacjach oraz w jakiej kolejności.
W przypadku częstego zapalenia pęcherza moczowego lub braku reakcji na leczenie lekarz może zalecić wykonanie dalszych badań:
- USG układu moczowego,
- RTG,
- Tomografii komputerowej.
Poszerzona diagnostyka może być wskazana, gdy pierwotną przyczyną objawów jest inne schorzenie, np.:
- wady rozwojowe,
- kamica,
- zastój moczu,
- torbiele,
- przewlekłe zapalenie lub ropień nerki i okołonerkowy.
Leczenie zapalenia pęcherza
Przeciwbakteryjne leczenie trwa do 10 dni - przeważnie 3-5 dni - w przypadku niepowikłanej infekcji. Jeśli zapalenie pęcherza moczowego nawraca lub objawy nie ustępują tak szybko, zajmuje to od 7 do 14 dni.
Sprawdź także: Ból nerek - objawy i diagnostyka
W przypadku młodej, dotychczas zdrowej kobiety z objawami zapalenia pęcherza moczowego, która nie gorączkuje, nie wymiotuje oraz nie jest w ciąży, leczenie polega na stosowaniu przez kilka dni antybiotyku zaleconego przez lekarza. Typowo stosowane leki na zapalenie pęcherza to trymetoprym. Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu 1—3 dni. Niektóre kobiety z rozpoznanym nawracającym zakażeniem dróg moczowych (w przeszłości kilkakrotnie objawy zapalenia z obecnością bakterii w posiewie moczu) mogą, po uzgodnieniu z lekarzem, samodzielnie rozpocząć leczenie antybiotykiem.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza
Jeśli nie jesteś w ciąży, a Twoje objawy są typowe dla niepowikłanego zapalenia układu moczowego możesz spróbować samodzielnego leczenia. W aptekach znajdziesz niektóre leki dostępne bez recepty, które będą w stanie Ci w tym pomóc. Należą do nich: niesteroidowe leki przeciwzapalne czy preparaty ziołowe. W celu złagodzenia bólu możesz również sięgnąć po paracetamol lub ibuprofen. Pamiętaj jednak, że przed użyciem leku konieczne jest zapoznanie się z ulotką.
W domowych warunkach możesz sobie również pomóc poprzez: picie dużej ilości wody - ok.1,5-2l, stosowanie ciepłych okładów na brzuch lub wzięcie ciepłej kąpieli, co zmniejszy poczucie dyskomfortu i złagodzi ból. Pamiętaj również, by do zakończenia leczenia zaprzestać kontaktów seksualnych. Ponadto ważne jest, aby przed każdym stosunkiem zadbać o odpowiednią higienę, a po jego zakończeniu oddać mocz, żeby przepłukać cewkę.
Powikłania zapalenia pęcherza
U 10-20% kobiet w ciągu 2 tygodni od zakończenia leczenia dochodzi do nawrotu objawów. Jest ono zwykle spowodowane tym samym drobnoustrojem. Jeśli jednak proces leczenia jest prawidłowy, praktycznie nie dochodzi do żadnych powikłań i komplikacji. Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Na powikłania najbardziej narażone są małe dzieci oraz osoby starsze. Dzieje się to ze względu na możliwość przeoczenia objawów infekcji pęcherza lub pomylenia ich z innymi chorobami.
Profilaktyka
Przy zapobieganiu chorobie należy przede wszystkim dbać o higienę osobistą. Podczas korzystania z toalety należy używać jednorazowych, czystych ręczników i zawsze myć ręce. Warto też powstrzymać się od korzystania z zapachowych kosmetyków do miejsc intymnych, ponieważ mogą podrażniać błonę śluzową pęcherza. Niewskazane jest również korzystanie z cudzej bielizny. Niemniej istotna jest też odpowiednia dieta. Powinniśmy ograniczać w niej pikantne zioła, kawę i alkohol.
Zobacz też:
Urologiczne
Częste oddawanie moczu
Częste oddawanie moczu w małych ilościach, zwłaszcza wieczorem i w nocy, może być oznaką wielu chorób. Jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?
Urologiczne
Zapalenie prostaty
Zapalenie prostaty może dotknąć co drugiego mężczyznę. Wyjaśniamy, jak leczyć to schorzenie oraz jakie objawy towarzyszą bakteryjnemu zapaleniu gruczołu krokowego.
Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.
Czytaj więcejWszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.