niedobor-elektrolitow-zaburzenia-top-banner
6 min. czytania

Niedobór elektrolitów

Niedobór elektrolitów może wywołać poważne zaburzenia w gospodarce organizmu. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

 1. Strona główna
 2. /Twoje zdrowie
 3. /Co leczymy
 4. /Niedobór elektrolitów

Niedobór elektrolitów

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Elektrolity to - szczególnie latem - temat, na którym warto skupić swoją uwagę. Od ich obecności w naszym organizmie zależy jego odpowiednie funkcjonowanie; elektrolity stymulują między innymi gospodarkę wodno-elektrolitową, pozwalając utrzymać stabilne środowisko wewnętrzne całego ciała. Czym dokładnie są elektrolity, w jaki sposób należy je suplementować i co może doprowadzić do ich niedoboru? Odpowiedzi na te pytania poznacie, czytając nasz artykuł!

Czym są elektrolity?

Elektrolity to substancje (często znane jako sole mineralne), które w roztworze wodnym rozpadają się na jony dodatnie i ujemne. Jony te są nośnikami ładunku elektrycznego i odgrywają istotną rolę w wielu procesach fizjologicznych. Prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, skurcze mięśni, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i wiele innych procesów metabolicznych zależy od obecności właściwego stężenia elektrolitów.

Kluczowe elektrolity w organizmie:

 • Sód
  Sód jest jednym z głównych elektrolitów w organizmie. Odpowiada za utrzymanie równowagi płynów i elektrolitów w organizmie oraz kontrolę ciśnienia krwi. Spożywamy go z jedzeniem, a także znajduje się naturalnie w wielu produktach spożywczych.
 • Potas
  Potas pełni istotną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz skurczach mięśni, w tym także mięśnia sercowego. Niedobór potasu może prowadzić do zaburzenia gospodarki potasowej, a przez to do zaburzeń rytmu serca i osłabienia mięśni.
 • Wapń
  Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego oraz mięśni. Reguluje również procesy krzepnięcia krwi. Wapń można znaleźć w produktach mlecznych, orzechach i zielonych warzywach.
 • Magnez
  Magnez jest istotny dla przewodzenia impulsów nerwowych, funkcjonowania mięśni oraz syntezy DNA i białek. Niedobór magnezu może prowadzić do skurczy mięśni, zmęczenia i drażliwości.
Sprawdź poziom sodu i potasu. Bez skierowania i bez kolejek.
Kup badanie

Rola elektrolitów w organizmie człowieka

Elektrolity pełnią w organizmie człowieka wiele różnorodnych i kluczowych ról.
Jedną z nich jest utrzymywanie równowagi kwasowo zasadowej organizmu. Zbyt duża ilość lub niedobór elektrolitów może zaburzyć tę równowagę, co prowadzi do różnych problemów zdrowotnych, mogąc wywołać kwasicę lub zasadowicę.

Elektrolity odpowiadają również za przewodzenie impulsów nerwowych. Elektrolity takie jak wapń, sód i potas, odgrywają kluczową rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych w organizmie. Dzięki nim nasz układ nerwowy może prawidłowo funkcjonować.

Elektrolity są także istotne dla prawidłowego skurczu mięśni, w tym również mięśnia sercowego. Potas, wapń i magnez są niezbędne dla utrzymania zdrowych mięśni i uniknięcia skurczów.

Sód, potas i inne elektrolity mają także wpływ na pracę serca i regulację ciśnienia krwi. Sód bierze udział w regulacji objętości płynów w organizmie, co wpływa na ciśnienie tętnicze krwi. Potas natomiast jest ważny dla utrzymania właściwego rytmu serca i stabilizacji ciśnienia krwi.

Niedobór elektrolitów - co to takiego?

Niedobór elektrolitów to stan, w którym organizm nie posiada wystarczającej ilości niezbędnych pierwiastków, zwanych elektrolitami. Niedobór elektrolitów może prowadzić do poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, negatywnie wpływając na funkcjonowanie organizmu.

Podejrzewasz u siebie niedobór magnezu? Zbadaj się bez skierowania!
Kup badanie

Objawy niedoboru elektrolitów w organizmie

Oto kilka najczęstszych objawów niedoboru elektrolitów:

 • Zmęczenie i osłabienie. Niedobór elektrolitów może prowadzić do uczucia przewlekłego zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu.
 • Skurcze mięśni. Niski poziom elektrolitów, zwłaszcza potasu i magnezu, może powodować bolesne skurcze mięśni, szczególnie w łydkach i stopach.
 • Nudności i wymioty. Niedobór elektrolitów może prowadzić do nudności i wymiotów, co może przyczyniać się do dalszej utraty elektrolitów.
 • Zaburzenia rytmu serca. Elektrolity, takie jak potas i wapń, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca. Niedobór tych elektrolitów może prowadzić do nieregularnego rytmu serca i arytmii.
 • Zaburzenia koncentracji. Niski poziom elektrolitów może wpływać na funkcje mózgu, co może prowadzić do trudności w koncentracji, zaburzeń pamięci i ogólnego zmniejszenia sprawności umysłowej.
 • Omdlenia. Niedobór elektrolitów, zwłaszcza w przypadku nagłej utraty płynów, może prowadzić do omdleń i utraty przytomności.
 • Bóle głowy. Nieprawidłowa równowaga elektrolitowa może również prowadzić do bólów głowy i migren.
 • Zaburzenia trawienne. Niski poziom elektrolitów może wpływać na procesy trawienne, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych, zaparć lub biegunek.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, lub w przypadku podejrzenia niedoboru elektrolitów, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu zdiagnozowania i leczenia niedoboru elektrolitów.

niedobór elektrolitów

Przyczyny niedoboru elektrolitów

Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do niedoboru elektrolitów w organizmie.

Nadmierne pocenie się to jedna z częstych przyczyn tego problemu. Intensywna aktywność fizyczna i gorące środowisko mogą prowadzić do utraty elektrolitów, zwłaszcza sodu i potasu.

Także dolegliwości żołądkowe, takie jak wymioty czy biegunka i inne problemy układu pokarmowego, mogą powodować utratę płynów i elektrolitów w swoim następstwie. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku kłopotów żołądkowo-jelitowych nawadniać organizm, by nie doprowadzić do jego odwodnienia.

Specyficzne choroby przewodu pokarmowego (na przykład choroba Leśniewskiego-Crohna) mogą prowadzić do nieprawidłowego wchłaniania elektrolitów przez organizm, a tym samym skutkować ich niedoborem.

Niewydolność nerek to kolejny stan, który może prowadzić do zaburzenia gospodarki elektrolitowej w organizmie.

Inną przyczyną niedoboru elektrolitów mogą być zaburzenia hormonalne. Niektóre choroby endokrynologiczne wpływają na to, w jaki sposób organizm przyswaja elektrolity.

Przyjmowane leki, takie jak na przykład leki moczopędne, również mogą mieć wpływ na wydalanie elektrolitów, a przez to prowadzić do ich niedoboru.
Także długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na równowagę elektrolitową organizmu poprzez wpływ na układ hormonalny i nerwowy.

W przypadku wystąpienia niedoboru elektrolitów lub podejrzenia zaburzeń równowagi elektrolitowej, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny i ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

Zadbaj o swoje serce. Wykonaj nasz kompleksowy pakiet badań!
Kup pakiet

Odwodnienie organizmu

Odwodnienie organizmu jest poważnym, powiązanym z gospodarką elektrolitową stanem, który występuje, gdy organizm traci więcej płynów, niż jest w stanie dostatecznie uzupełnić.

Aby uniknąć odwodnienia, ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Zalecana ilość wynosi około 8 szklanek wody dziennie. W przypadku intensywnego wysiłku fizycznego lub gorącego klimatu, może być konieczne spożywanie większych ilości płynów.

Napoje alkoholowe oraz napoje wysokocukrowe, takie jak bogate w substancje słodzące napoje gazowane czy słodkie soki, mogą prowadzić do większej utraty płynów przez organizm. Zamiast nich, warto wybierać wodę, świeże soki owocowe lub napoje izotoniczne.

Tracąc płyny, organizm traci również elektrolity. Jeśli odwodnienie jest poważne, warto rozważyć spożywanie napojów izotonicznych lub suplementów elektrolitowych, aby przywrócić równowagę elektrolitową.

Warto również być świadomym objawów odwodnienia, takich jak uczucie pragnienia, suchość w ustach, ciemny kolor moczu, zmęczenie, zawroty głowy czy bóle głowy. W przypadku ich zauważenia - należy natychmiast zacząć pić większe ilości wody i skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy się nasilają.

Pamiętaj, że w przypadku poważnego odwodnienia, zwłaszcza u dzieci lub osób starszych, konieczna może być pomoc medyczna. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące odwodnienia, zawsze skonsultuj się z lekarzem.

W jaki sposób dbać o utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów w organizmie?

Uzupełnianie elektrolitów jest kluczowe dla zdrowego działania organizmu. Istnieje kilka sposobów na to, by utrzymać odpowiedni poziom elektrolitów w organizmie.

Jednym z nich jest spożywanie zrównoważonej diety, bogatej w produkty naturalne jest ważne dla dostarczenia organizmowi niezbędnych elektrolitów. Owoce, warzywa, orzechy, nasiona, produkty mleczne i chude mięso są dobrym źródłem elektrolitów.

Niezwykle ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości wody. Uzupełnianie ilości wody w organizmie jest kluczowe dla utrzymania równowagi elektrolitowej. Woda pomaga w nawodnieniu organizmu i wspomaga transport elektrolitów we krwi. Między innymi ze względu na elektrolity mówi się o tym, by dziennie wypijać minimum 1.5 litra wody. Osoby ćwiczące lub pracujące fizycznie mogą postawić także na spożywanie specjalistycznych napojów izotonicznych, które pomagają szybko odzyskać równowagę elektrolitową.

W niektórych przypadkach, na przykład podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub chorób, dodatkowa suplementacja elektrolitów może być konieczna. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

W jaki sposób rozpoznać niedobór elektrolitów w organizmie?

Jonogram to badanie, które mierzy stężenie różnych elektrolitów w organizmie. Dzięki jonogramowi można ocenić równowagę elektrolitową i potwierdzić jej ewentualne zaburzenia. Poniżej przedstawiamy normy dla kilku podstawowych elektrolitów, które są często uwzględniane w jonogramie.

 • Sód - norma dla stężenia sodu w surowicy: 135-145 mmol/l.
 • Potas - norma dla stężenia potasu w surowicy: 3,5-5,0 mmol/l.
 • Wapń - norma dla stężenia wapnia w surowicy: 2,1-2,6 mmol/l.
 • Magnez - norma dla stężenia magnezu w surowicy: 0,7-1,0 mmol/l.

Należy pamiętać, że normy te mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, w którym przeprowadza się badanie. Wyniki jonogramu powinny być zawsze analizowane przez lekarza, który podejmie decyzję odnośnie interpretacji wyników i ewentualnego leczenia, jeśli zostaną zidentyfikowane odchylenia od normy.

Jonogram jest przydatnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala ocenić równowagę elektrolitową organizmu. Przeprowadzane jest na podstawie próbki krwi, a wyniki pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń elektrolitowych, co jest istotne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Podsumowanie

Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór elektrolitów może prowadzić do różnorodnych zaburzeń. Ważne jest utrzymanie właściwej równowagi wodno-elektrolitowej poprzez zrównoważoną dietę, picie odpowiedniej ilości wody oraz dostosowanie stylu życia do potrzeb organizmu, by uniknąć kłopotów zdrowotnych.

Zobacz też:

Witaminy i minerały

Niedobór magnezu

W tym artykule omawiamy objawy niedoboru magnezu i jego wpływ na zdrowie. Jeżeli chcesz sprawdzić poziom tego pierwiastka, możesz zrobić to w Jutro Medical.

Witaminy i minerały

Niedobór witaminy B12

Niedobór witaminy B12 w istotny sposób może wpłynąć na Twoje zdrowie. Poznaj najczęstsze objawy jej niedoboru.

Witaminy i minerały

Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D to problem, który dotyczy większości z nas! Jego skutkiem może być m.in. senność czy ból mięśni.

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.