opoznienie-miesiaczki-ile-moze-spoznic-sie-okres-top-banner
5 min. czytania

Spóźniający się okres

Spóźniający się okres to z pewnością źródło niepokoju dla większości kobiet. Czy opóźnienie miesiączkowania zawsze oznacza ciążę? Sprawdź, o czym może mówić nieregularny cykl.

  1. Strona główna
  2. /Twoje zdrowie
  3. /Co leczymy
  4. /Spóźniający się okres

Spóźniający się okres

Coś Cię niepokoi? Zasięgnij porady

Długość prawidłowego cyklu menstruacyjnego średnio trwa 28 dni. Czasem zdarzają się jednak przesunięcia miesiączki i może być on dłuższy lub krótszy - norma wynosi od 24 do 35 dni. Różnice pomiędzy kolejnymi cyklami nie powinny jednak wynosić więcej niż 3-4 dni. 14 dni przed krwawieniem dochodzi do owulacji. Kiedy długości cyklów są większe i sytuacja ta powtarza się notorycznie, mamy do czynienia z nieregularnym miesiączkowaniem.

Większość kobiet wie, kiedy powinno pojawić się u nich kolejne krwawienie - czy to poprzez obliczanie cyklu, czy dzięki przeznaczonym do tego aplikacjom, które ułatwiają określenie daty spodziewanego okresu. Dlatego, gdy dochodzi do spóźnienia lub zaniku miesiączki pojawia się niepokój. Jej brak w wyznaczonym terminie może świadczyć nie tylko o możliwości ciąży, ale również problemach zdrowotnych. Przyczyny nieregularnej miesiączki są różne - jedne są mniej, drugie bardziej poważne, jednak żadnej z nich nie można lekceważyć i warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem ginekologiem.

Przyczyny spóźniania się okresu

Opóźniająca się menstruacja niejednokrotnie była powodem do niepokoju niejednej kobiety. Powodów dlaczego okres się spóźnia może być wiele, jednak ostateczna, prawidłowa diagnoza określana jest w czasie wizyty u lekarza. Poniżej znajdują się potencjalne przyczyny, które mogą przyczynić się do opóźnienia lub przesunięcia okresu.

Nieregularne miesiączki? Wykonaj nasz pakiet badań bez skierowania!
Kup pakiet

Ciąża

Ten powód należy brać pod uwagę, kiedy kobieta współżyła z partnerem, szczególnie regularnie. Wskazane jest wtedy wykonanie testu ciążowego, który potwierdzi lub zaprzeczy przypuszczeniom. Jeżeli ciąża została wykluczona, należy sprawdzić inne możliwe przyczyny zaburzeń miesiączkowania.

Dzięki aplikacji Jutro Medical możesz bez wychodzenia z domu uzyskać e-receptę na antykoncepcję awaryjną. Gwarantujemy Ci bezpieczeństwo, zrozumienie i 100% dyskrecję.

Zespół policystycznych jajników - PCOS

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania. Za PCOS odpowiadają zmiany hormonalne, które negatywnie wpływają na działanie jajników.

Objawami PCOS są:

  • hirsutyzm - który objawia się trądzikiem i nadmiernym owłosieniem,
  • bezowulacyjne cykle,
  • przetłuszczanie się włosów,
  • otyłość centralna (otyłość brzuszna),
  • stany przedcukrzycowe i cukrzyca,
  • problemy z zajściem w ciążę.

W Jutro Medical możesz wybrać formę kontaktu z lekarzem, która bardziej Ci odpowiada - zarejestruj się i umów się na wizytę telemedyczną bądź stacjonarną w jednej z naszych przychodni.

Różne zaburzenia hormonalne

Aby miesiączka była regularna, a jajniki odpowiednio funkcjonowały, ważne jest utrzymanie na prawidłowym poziomie hormonów tarczycy - T3, T4 oraz TSH, które odpowiadają m.in. za pracę układu sercowo-naczyniowego i rozrodczego. Innymi zaburzeniami hormonalnymi, które mogą być przyczyną braku miesiączki są insulinooporność, hiperprolaktemia, hiperdrogenizm czy nawet przyjmowanie lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych (sprawdź nasz przewodnik po metodach antykoncepcji dostępny na: https://jutromedical.com/twoje-zdrowie/co-leczymy/metody-antykoncepcji-zalety-wady-co-warto-wiedziec)

Stres i przemęczenie

Na opóźnienie o kilka dni lub brak okresu może wpłynąć również stres - zarówno przewlekły jak i silny oraz nagły. Powoduje on zwiększenie poziomu kortyzolu we krwi, czyli hormonu wydzielanego przez nadnercza oraz prolaktyny, która wydzielana jest przez przysadkę mózgową. Wynikiem tego, są zaburzenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik, prowadzące do zaburzeń cyklów miesiączkowych.

Innym powodem jest przemęczenie - mowa tu nie tylko o intensywnych treningach, jeździe na rowerze, bieganiu czy uprawianiu sportów, ale również o przemęczeniu psychicznym - przykładowo stawianiu pracy ponad wszystkie inne sprawy.

podpaski na silne krwawienia

Nieprawidłowa masa ciała

Nieprawidłowa dieta ma wpływ na nasz cały organizm oraz samopoczucie. Jedząc w ciągłym biegu i stresie nie zapewniamy sobie wystarczającej ilości kalorii lub ją nawet przewyższamy. Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą mieć swój udział w zaburzeniach częstotliwości występowania okresu. W niektórych przypadkach może dojść nawet do całkowitego braku miesiączki.

Co jeszcze może opóźnić okres?

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn jest jeszcze kilka innych, które mogą mieć swój wkład w regularność miesiączkowania:

  • przyjmowanie niektórych leków,
  • problemy ze snem,
  • niewydolność wątroby lub nerek,
  • zmiana klimatu,
  • podróże między strefami czasowymi,
  • infekcje intymne oraz ogólnoustrojowe (szczególnie te o ciężkim przebiegu)

Spóźnianie się okresu, a dojrzewanie i menopauza

Należy pamiętać, że spóźniająca się miesiączka jest całkiem naturalna u młodych dziewczyn, które przeżywają okres dojrzewania płciowego. Cykl może stabilizować się nawet przez dwa lata od wystąpienia pierwszej miesiączki.

Spóźniony okres u kobiet w wieku 45-55 lat, może oznaczać zbliżającą się menopauzę. Jest to czas, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi do wielu zmian w gospodarce hormonalnej.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Tak naprawdę, należy udać się do ginekologa z każdym spóźniającym się okresem. Jeśli jako pacjentka, nie jesteś w ciąży i wykluczono u Ciebie stres oraz przemęczenie - przyczyną braku spodziewanej miesiączki mogą być poważniejsze schorzenia. Dlatego nie można zwlekać z wizytą, szczególnie wtedy, kiedy braku krwawienia towarzyszą dodatkowe, uciążliwe objawy, jak silne bóle brzucha lub pleców.

Wizyta u ginekologa obejmuje wywiad i badania ginekologiczne. Na ich podstawie lekarz może zlecić dalszą diagnostykę, która może obejmować np.:

  • badanie USG - obejmujące macicę, jajniki, nadnercza i jajowody,
  • określenie poziomu hormonów - hormony tarczycy, prolaktyny, progesteronu, FSH, LH,
  • wykonanie testów - np. testy progesteronowe,
  • cytologię - istotną w diagnostyce chorób kobiecych.

Sposób leczenia jest zależny od przyczyny opóźnionej miesiączki. W przypadku czynnościowego braku okresu należy skupić się na redukcji poziomu stresu, rezygnacji z intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz przywróceniu prawidłowej masy ciała. Specjalista może również zalecić uregulowanie przesuwania okresu za pomocą tabletek (umów się na badanie w przychodni Jutro Medical). Lekarz może przepisać Ci leki, które pozwolą na bezpieczne wywołanie miesiączki i poprawę jakości życia. Należą do nich między innymi pigułki antykoncepcyjne – schemat stosowania antykoncepcji hormonalnej jest bardzo różny i zależny od samego rodzaju preparatu oraz preferencji osoby go przyjmującej.

Domowe sposoby na opóźniający się okres

Jeśli chcesz przyspieszyć swój opóźniony okres o kilka dni, możesz wypróbować parę sprawdzonych metod. Przed tym powinnaś jednak upewnić się, czy nie jesteś w ciąży. Domowe sposoby na opóźnienie okresu to m.in. ciepłe kąpiele, masaż podbrzusza lub wysiłek fizyczny. Takie praktyki z pewnością zrelaksują Twoje ciało i umysł i być może pomogą Ci w końcu dostać okres. Nie będą jednak skuteczne, jeśli miesiączka zniknęła z poważniejszych przyczyn. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Podchodźmy więc do domowych wskazówek z dużą rezerwą i pamiętajmy, że konsultacja lekarska to podstawa.

Zobacz też:

Zdrowie intymne i seksualne

Rzeżączka

U mężczyzn i kobiet rzeżączka daje różne objawy. Jakie symptomy powinny sugerować wizytę u lekarza? Więcej informacji w artykule.

Zdrowie intymne i seksualne

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

PMS potrafi znacząco utrudnić funkcjonowanie pacjentek. Jakie objawy fizyczne i psychiczne świadczą o jego występowaniu + co warto wiedzieć? Wyjaśniamy!

Zdrowie intymne i seksualne

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to nienowotworowe zmiany skórne, będące efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jutro Medical jest podmiotem leczniczym wpisanym do krajowego rejestru.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jutro Medical Sp. z o.o.